Právník: Zaměstnanci mají opět právo odvolávat a volit členy dozorčí rady akciové společnosti

Od poloviny ledna letošního roku vstoupila v platnost jedna z novel zákona o obchodních společnostech a družstvech. Novela zasahuje do fungování akciových společností zaměstnávajících více než 500 pracovníků. Právník Michal Janík z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek říká, že zaměstnanci díky tomu mají právo volit a odvolávat určitý podíl členů dozorčí rady akciové společnosti. 

Jestliže akciové společnosti zaměstnávající v pracovním poměru více než 500 zaměstnanců a nebudou se řídit skladbou dozorčích rad do dvou let od nabytí účinnosti novely (14. 1. 2019), tak jim hrozí nepříjemné postihy. V krajním případě může dojít i k jejich soudnímu nařízení k likvidaci.

Novela zákona vrací do českého právního řádu takzvané participační právo zaměstnanců na fungování akciové společnosti. Jde o nařízení, díky kterému budou mít zaměstnanci právo volit a odvolávat určitý podíl členů dozorčí rady akciové společnosti.

„Podobná úprava u nás již existovala, a to do roku 2013, kdy byla zrušena v souvislostí s rekodifikací soukromého práva. Tato rekodifikace soukromého práva jaksi opomněla reflektovat tato práva zaměstnanců zdůrazňovaná a vyžadovaná i evropským právem,“ řekl Janík na rádiu Zet.

Jestliže akciová společnost zaměstnává přes 500 zaměstnanců v pracovním poměru, tak dvě třetiny členů dozorčí rady volí valná hromada společnosti a jednu třetinu zaměstnanci firmy.

„Je proto logické, že v takovém případě musí mít dozorčí rada akciové společnosti počet členů dělitelný třemi. Stanovy také mohou určit i vyšší počet členů dozorčí rady volených zaměstnanci, ale tento počet nikdy nesmí převýšit počet členů volených valnou hromadou,“ sdělil Janík.

Stanovy akciové společnosti rovněž umožňují zaměstnancům volit členy dozorčí rady i v případě, že společnost zaměstnává méně než 500 zaměstnanců. 

 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru s advokátem Michalem Janíkem z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

Právník: Zaměstnanci mají opět právo odvolávat a volit členy dozorčí rady akciové společnosti Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Spotřeba mobilních dat v Česku neustále roste

    Komerční sdělení ·

    Minulý týden Český telekomunikační úřad otevřel veřejnou konzultaci závěrů, které vzešly z testu velkoobchodního trhu přístupu k mobilním službám. Případná regulace ce…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.