Právník: Zajišťovací příkazy mohou být pro podnikatele likvidační, důležitá je prevence

Většina zajišťovacích příkazů ze strany finanční správy pramení z nehrazení DPH a konkrétně pak kvůli daňovým únikům v rámci takzvaných karuselových neboli kolotočových podvodů. Podnikatelé musí brát v úvahu skutečnost, že zajišťovací příkazy mají velmi negativní dopad na dotčený daňový subjekt. Podle advokáta Michala Janíka je tak nezbytné tomuto riziku předcházet. Prevenci pak mohou představovat mechanismy vůči vlastním obchodním partnerům.

„V rámci prevence by si měl podnikatel nastavit účinné kontrolní mechanismy vůči svým obchodním partnerům, zejména by měl prověřovat, jestli jsou tito spolehlivými plátci daní, aby se zejména, byť neúmyslně, nedostal do podvodných karuselových řetězců a tím mimo další problémy zvyšoval riziko takového postihu zajišťovacím příkazem ze strany finanční správy,“ řekl Janík na portálu Youradio News.

A co je to vůbec zajišťovací příkaz? Podle Janíka jde o účinný právní instrument, jenž finanční správě slouží jako bič proti neplatičům daní. Pomocí tohoto nástroje pak lze předpokládanou daň vybrat dopředu. Finanční správa k tomuto kroku přistupuje v případě podezření, že by jí daňový subjekt daň nezaplatil.

„Zajišťovací příkaz má efektivně zabránit tomu, aby se daňový subjekt ohrožený doměřením daně účelově zbavil majetku a zabránil tak vybrání daně. V souladu s tímto účelem však není, pokud zajišťovací příkaz vede k ukončení ekonomické aktivity daňového subjektu, neboť cílem by mělo být zajištění daňové povinnosti nikoliv likvidace podnikatele. Bohužel, berní úředníci se v některých případech od zákonem předpokládaného účelu zajišťovacího příkazů odchylují,“ sdělil Janík.

 

 

Zdroj: Youradio News

Právník: Zajišťovací příkazy mohou být pro podnikatele likvidační, důležitá je prevence Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.