Právník: V případě veřejného zájmu by měla ČEZ poskytovat informace o své činnosti

Energetická společnost ČEZ uspěla v roce 2006 se svou stížností před Ústavním soudem, když odmítla aktivistům poskytnout informace o kompletních pasportech typu paliva společnosti Westinghouse a analýzy jeho vhodnosti. Právník Michal Janík z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek ovšem říká, že závěry Ústavního soudu nebrání tomu, aby obdobné společnosti s majetkovou účastí státu byla stanovena povinnosti poskytovat informace o své činnosti za předpokladu, že na to bude brán veřejný zájem. 

Většinový podíl ČEZu vlastní stát. V tomto bodě se dostáváme do určité kontroverze právě ve spojitosti s rozhodnutím Ústavního soudu.

„Ve svém odůvodnění Ústavní soud předně zdůraznil, že rozšířením výčtu povinných subjektů podle zákona o svobodném přístupu k informacím, o veřejnou instituci byl tento zákon doplněn o neurčitý pojem, jehož smyslem je umožnit, aby se povinnost poskytovat informace vztahovala na co nejširší okruh veřejnoprávních subjektů, a to bez ohledu na jejich právní formu,“ řekl Janík na rádiu Zet.

To, že stát ovládá většinový podíl ČEZu, neznamená podle Ústavního soudu za žádných okolní, že má energetická firma povahu veřejné instituce. Stát bez ohledu na velikost svého podílu v obchodní korporaci podle Janíka pouze vykonává svá práva. Ty mu poté stejně jako jakémukoli jinému akcionáři přiznávají předpisy soukromého práva.

„Povahu veřejné instituce dle zákona o svobodném přístupu k informacím tak dle názoru Ústavního soudu nelze přiznat obchodní společnosti, jejíž postavení se řídí zákonem o obchodních korporacích, tedy soukromým právem, pokud by stát, či územně samosprávný celek nebo jiný povinný subjekt podle zákona o svobodném přístupu k informacím nebyly jejími jedinými společníky,“ sdělil Janík.

Závěry Ústavního soudu ovšem nemohou bránit v tom, aby podobným společnostem s majetkovou účastí státu byla stanovena povinnost poskytovat informace o své činnosti. Podle Janíka se tak stane za předpokladu, bude-li na tom brán veřejný zájem.

„Již dnes má obchodní korporace postavení povinného subjektu podle zákona o svobodném přístupu k informacím v situacích, kdy jí zákon svěřuje rozhodování o právech, chráněných zájmech nebo povinnostech fyzických nebo právnických osob, a to v rozsahu této její rozhodovací činnosti. Informační povinnost pro tyto subjekty také vyplývá již nyní z řady jiných zákonů, jako např. ze zákona o právu na informace o životním prostředí, atomového zákona či zákona o podnikání na kapitálovém trhu,“ ukončil Janík. 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru s advokátem Michalem Janíkem z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

 

Právník: V případě veřejného zájmu by měla ČEZ poskytovat informace o své činnosti Foto: ZET / Michal Kvapil

reklama

Další články

  1. Severní Korea nejspíš odpálí další raketu

    Společnost ·

    Severní Korea se podle Spojených států chystá na testování další rakety. Agentuře AFP to sdělil pod podmínkou anonymity zdroj z Pentagonu. K odpálení rakety pravděpodo…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.