Právník: „Trestní stíhání policejního šéfa či ministra vnitra bych nyní považoval za diskutabilní“

Plán ministra vnitra Milana Chovance na reorganizaci policie a následná rezignace ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachty vyvolala na české politické scéně velký rozruch. K němu se přidalo i vyjádření olomouckého vrchního státního zástupce Iva Ištvána, který si kvůli kauze předvolal policejního prezidenta Tomáše Tuhého pro možné podezření z trestné činnosti. Advokát Michal Janík však na rádiu Zet uvedl, že případné zahájení trestního stíhání Tuhého nebo Chovance by z jeho pohledu bylo přinejmenším diskutabilní.

„Tuto kauzu pokládám za závažnou, zejména s ohledem na pravomoci, kterými aktéři disponují a kterých lze jak řádně využít, tak bohužel i zneužít,“ uvedl hned v úvodu Janík. Kauza má přitom dva pohledy. První zastává Šlachta spolu s ministrem financí Andrejem Babišem a vrchními zástupci v Olomoucí. Ti tvrdí, že reorganizace policie je pouze zástěrkou k rezignaci Šlachty z čela ÚOOZ, aby tak byl zamezen jeho vliv na šetření některých trestních kauz. Policejní prezidium a ministerstvo vnitra je však toho názoru, že reorganizace policie byla plánovaná, je plně v gesci těchto institucí a nemá žádnou účelovou vazbu na Šlachtu a řešené případy.

Pokud se jedna nebo druhá strana snaží ovlivňovat prostřednictvím svého vlivu a oprávnění chod věcí veřejných, dopouštějí se podle Janíka nejen amorální, ale i trestné činnosti. Konkrétně zneužití pravomoci úřední osoby. „Trestné činnosti by se tak mohl dopustit například policejní prezident, pokud by byl skutečně veden záměrem odstranit šéfa ÚOOZ a zamezit tak dalšímu vyšetřování některých trestních kauz. Stejně tak by se ale mohl trestné činnosti dopustit státní zástupce či policista, který by se prostřednictvím svých zákonem svěřených pravomocí snažil zastrašit či jinak ovlivnit výkon oprávnění policejního prezidenta při reorganizaci policie nedůvodnou kriminalizací osob rozhodující o reorganizaci policie,“ uvedl.

 

Předvolání Tuhého

Na scéně kauzy Šlachta se pak objevuje i Vrchní státní zastupitelství v Olomouci v čele s Ištvánem. Ten pro možné podezření z trestné činnosti přistoupil například k výslechu nejvyššího zástupce české policie Tuhého. „Mohu polemizovat o tom, zda je skutečně věcně a místně příslušné k těmto úkonům,“ uvedl Janík, který zároveň připomněl, že toto státní zastupitelství opakovaně nerespektovalo příslušnost soudů v přípravném řízení v mediálně známých kauzách a vybíralo si soudy k jednotlivým úkonům dle své volné úvahy.

Podle Janíka by bylo přistoupení k zahájení trestního stíhání Tuhého nebo Chovance v takto rané fázi vyšetřování diskutabilní. „Domnívám se, že hrozba trestní represe by měla i v této věci nastoupit, pokud vůbec, tak až jako poslední možná a dostatečně odůvodněná. Připomeňme si trestní kauzy dotýkající se politických špiček, ať již Nečasové či poslanců Tluchoře a spol., kdy je často za nemalé pozornosti médií trestní represe nadužíváno, a vzpomeňme, s jakými výsledky tyto bombasticky zahájené akce končí u soudu,“ dodal.

 

 

Celý rozhovor s advokátem Michalem Janíkem z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

 

Právník: „Trestní stíhání policejního šéfa či ministra vnitra bych nyní považoval za diskutabilní“ Foto: Tomáš TUHÝ; Zdroj: ČTK/Šulová Kateřina

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.