Právník: Svěřenský fond umožňuje obejít zákon, Babiš si toho může být vědom

Zakladatel svěřenského fondu má právo si určit, pro jaký účel bude vytvořen. Může jít pak například o účel veřejně prospěšný nebo ryze soukromý. Fond má pak na starosti svěřenecký správce. Je zapotřebí stanovit ale osobu obmýšleného. Tomu bude správce vyplácet statutem stanovená plnění. Advokát Michal Janík na rádiu Zet řekl, že obmýšleným v případě bývalého ministra financí bude pravděpodobně samotný Andrej Babiš. Otázkou pak je, zdali kvůli tlaku okolností kolem své osoby nepřistoupil ke zřízení těchto fondů. Babiš pak může obcházet zákon a svůj majetek fakticky přes správce ovládat. 

Andrej Babiš v poslední době zvýšil u veřejnosti povědomí o takzvaném institutu svěřenského fondu, do něhož převedl své majetky.

„Je zcela na rozhodnutí zakladatele, k jakému účelu svěřenský fond vytvoří, zda pro účel veřejně prospěšný či ryze soukromý. Tento svěřenský fond může i zajistit, aby nedošlo po smrti zakladatele k rozmělnění rodinného jmění, které tak bude spravováno správcem a tento bude takzvaným obmyšleným vyplácet statutem stanovená plnění,“ řekl Janík na rádiu Zet.

V případě samotného Andreje Babiše se dostáváme k otázce, jak to skutečně se svěřenským fondem je. Podle Janíka bude obmýšleným samotný Babiš nebo jeho blízcí. Účelem obou svěřenských fondů jsou totiž soukromé důvodu. Jejich zřízení pak souvisí pouze s jeho angažovaností ve státních službách.

„Je pak ale otázkou, jak hodnotit účel zřízení těchto fondů z hlediska zákonné úpravy, zda v tomto případě zakladatel neobchází zákon, kdy stále fakticky svůj majetek přes správce ovládá, a k formálnímu zřízení těchto fondů nepřistoupil pouze pod tlakem okolností kolem jeho osoby,“ sdělil Janík.

Ve spojitosti se svěřenskými fondy se chystá novela zákona, která zpočátku příštího roku zavádí registrační povinnost. Již v současnosti existující fondy se musí zapsat do evidence svěřenských fondů a to do konce června 2018. V opačném případě správa svěřenského fondu zanikne. Z toho vyplývá, že i Babišovy svěřenské fondy se musí zaregistrovat. Do této evidence je poté nezbytné zanést samotný účel svěřenského fondu, údaje o osobách správců, zakladatele a obmýšlené osoby.

„Bude ale neveřejná, takže k nim budou mít přístup zpravidla pouze různé státní orgány, jako např. policie, finanční úřady, ČNB, apod. ze zákonem vymezených důvodů,“ informoval Janík. 

 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru s advokátem Michalem Janíkem z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

Zdroj: ČTK

Právník: Svěřenský fond umožňuje obejít zákon, Babiš si toho může být vědom Foto: btwcapture / Shutterstock.com: Andrej Babiš

reklama

Další články

  1. Liftago se chystá expandovat do zahraničí

    Byznys ·

    Česká technologická firma Liftago, zabývající se zprostředkováním taxislužby, chystá expanzi do zahraničí. Bude tak moct učinit díky investici společnosti Incomming Ve…

  2. Alphabet má pravděpodobně zájem o firmu HTC

    Byznys ·

    Mateřská společnost firmy Google Alphabet má pravděpodobně zálusk o tchajwanského výrobce chytrých telefonů HTC. Důsledkem spekulací dojde k pozastavení obchodování s …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.