Právník: Stát regulací bytového nájemného porušoval práva, většina majitelů se náhrad nedočká

Mezi Českem a majiteli domů panoval zásadní spor v otázce způsobu výpočtu náhrady škod v důsledku regulace nájemného. České soudy přiznávaly vlastníkům domů velmi omezenou náhradu za jeho regulaci. Evropský soud pro lidská práva se tak podle právníka Michala Janíka přiklonil na stranu majitelů bytů. Vyřkl verdikt, podle něhož je třeba při výpočtu náhrady vycházet z rozdílů mezi regulovaným nájemným a obvyklým nájmem. Většina vlastníků bytů se ovšem náhrady nedočká, protože došlo k promlčení nároků. 

Podle čerstvého rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva musí český stát zaplatit třem stěžovatelům 81 tisíc euro, neboť státní regulací bytového nájemného mělo dojít k porušení jejich práv.

„Dvěma ze tří stěžovatelů štrasburský soud přiznal vedle samotné náhrady za regulaci nájemného také náhradu nemateriální újmy. Tu český stát způsobil tím, že dlouhodobě legislativně neřešil problém a opakovaně nerespektoval závěry Ústavního soudu,“ řekl Janík na rádiu Zet.

Janík říká, že nové rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva musí změnit náhled českých soudů na výpočet náhrady. Nejzásadnější otázkou zůstává, kolik soudních sporů ještě v současné době probíhá. Valné množství vlastníků tento boj se státem totiž vzdalo již v minulosti.

„Pokud by se dotčení majitelé na podkladě nového rozsudku ESLP rozhodli podat zcela nové žaloby, je třeba mít na paměti, že k újmě při výpočtu náhrad za regulaci nájemného došlo v minulosti, vždy před 1.1. 2014 a zejména pak ještě o řadu let dříve, což mohou být již promlčené nároky a pravděpodobně nemůže dojít ani k obnově pravomocně skončených řízení z důvodu uplynutí příslušných lhůt,“ uvedl Janík.

Z toho vyplývá, že větší šanci na dosažení náhrady mají majitelé domů a bytů, jež řízení na půdě českých soudů stále nevzdali. 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru s advokátem Michalem Janíkem z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

Právník: Stát regulací bytového nájemného porušoval práva, většina majitelů se náhrad nedočká Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Trump podle Mattise plně podpořil NATO

    Společnost ·

    Americký prezident Donald Trump plně podpořil Severoatlantickou alianci (NATO), řekl v pátek na mnichovské bezpečnostní konferenci ministr obrany USA James Mattis. Je …

  2. Nachází se pod Novým Zélandem další kontinent?

    ·

    K existujícím šesti světadílům by mohl přibýt další – Zélandie. Zatím zůstává celý ukryt pod vodami jižního Pacifiku, píše BBC. Není však žádnou neznámou. Jeho nejvyšš…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.