Právník: Souběh pozic aneb může být ředitel firmy zároveň statutárním orgánem?

Velké množství firem na území České republiky má na postu ředitelů, generálních ředitelů osoby, jež jsou současně jmenováni statutárními orgány. K tomu se zároveň stanou jednateli nebo členy představenstev. Je tato praxe ale legální? Více už o tom na portálu Youradio News a na rádiu Zet hovořil právník Michal Janík z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek.

Letos v dubnu došlo s ohledem na tuto problematiku k přelomovému zlomu. Na půdě Nejvyššího soudu se totiž rozhodlo o otázce, která řeší právě souběh takzvaných manažerských smluv s členstvím stejné osoby v orgánu obchodní korporace.

„Nejvyšší soud dlouhodobě ve své judikatuře zastával ten postoj, že pracovní poměr těchto manažerů je v těchto případech neplatný, tedy v případech, kdy člen statutárního orgánu obchodní korporace má v pracovněprávním vztahu vykonávat činnost, která přísluší statutárnímu orgánu korporace. Zpravidla se jednalo o souběh tzv. manažerské smlouvy podobající se pracovní smlouvě a smlouvu o výkonu funkce statutárního orgánu obchodní korporace,“ řekl Janík.

Tato skutečnost se ale nelíbila Ústavnímu soudu. Ten poukazoval totiž na to, že zákaz takzvaného souběhu funkcí české právní předpisy nikdy výslovně nestanovily. Tento zákaz si pak měly na základě judikatury vytvořit samotné soudy.

Nejvyšší soud tak v dubnu s ohledem na tuto skutečnost vydal rozsudek, jenž si všímá právě kritiky Ústavního soudu. Odchyluje se tak od současné rozhodovací praxe obecných soudů. Uzavření manažerské smlouvy a smlouvy o výkonu funkce statutárního orgánu je nyní možné a legální.

„Smluvní strany si tak mohou svobodně a platně dohodnout z těchto smluv režim zákoníku práce, nicméně se stále bude jednat o korporační či obchodněprávní vztah. Na podkladě tohoto nového rozhodnutí Nejvyššího soudu je tedy dovoleno, aby manažer měl se společností sjednánu smlouvu o výkonu funkce, která se bude řídit přiměřeně zákoníkem práce anebo vedle smlouvy o výkonu funkce statutárního orgánu měl uzavřenu manažerskou smlouvu a nadále by mu tak neměla hrozit rizika vrácení odměny s odvoláním na neplatně sjednaný vztah se společností,“ sdělil Janík.

 

 

Zdroj: Youradio News

Právník: Souběh pozic aneb může být ředitel firmy zároveň statutárním orgánem? Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. OSN kritizovalo Rusko za sestřelení letu MH17

    Společnost ·

    Rusko čelilo na půdě Rady bezpečnosti OSN kritice kvůli konfliktu na východě Ukrajiny, anexi Krymu a odmítnutí závěrů mezinárodního vyšetřování, jež spojuje ruskou arm…

  2. Mosty mezi Ruskem a Severní Koreou

    Společnost ·

    Ministr zahraničí Ruské federace Sergej Lavrov odcestuje 31. května na státní návštěvu Korejské lidově demokratické republiky. Cesta byla naplánována během návštěvy je…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.