Právník: S rokem 2018 přijdou zásadní změny stavebního zákona, o co konkrétně půjde?

Poslanecká sněmovna a následně i Senát schválily novelu stavebního zákona, která vstoupí v účinnost 1. ledna 2018. Advokát Michal Janík z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek říká, že novela má přinést především rychlejší a jednodušší povolování staveb. Více se už dozvíte v novém pořadu Právního okénka. 

„Na stavbu rodinného domu přesahujícího i plochu 150 m2 bude nově stačit jednodušší ohlášení stavby, a nikoliv již složité a zdlouhavé stavební povolení. U tohoto jednoduššího ohlášení stavební úřad musí vydat souhlas s provedením ohlášeného stavebního záměru do 30 dnů ode dne podání ohlášení, samozřejmě za předpokladu, že tento odpovídá všem zákonným podmínkám,“ řekl Janík na rádiu Zet.

Zjednodušení se rovněž dočkají i stavebníci, jež plánují v následujícím roce vybudovat vedlejší stavby, mezi něž patří například bazény nebo skleníky. V současnosti již není zapotřebí mít pro stavbu těchto nemovitostí žádné povolení. Platí to až do zastavěné plochy do 40 m2, s výškou do 5 metrů nebo pokud jsou umístěné dále než 2 metry od hranice pozemku. Díky novele zákona přijde stavebník i o toto kvantitativní omezení a bude moct stavět bez stavebního povolení nebo ohlášení. Pouze mu si vystačí s územním rozhodnutím nebo územním souhlasem.

Změny se dotknou i vlastníků bytových jednotek provádějících stavební úpravy. Majitel bytu tak nebude muset nově shánět souhlasy ostatních vlastníků bytových jednotek. Nově mu bude stačit pouze souhlas společenství vlastníků, které představuje jeden subjekt. Za něj poté jedná nejčastěji výbor. Pokud společenství nevzniklo, tak stačí souhlas správce.

„Dále novela umožní provedení svépomocí nejen výstavbu rodinných domů, nýbrž i drobných staveb včetně bazénů a skleníků, nicméně stavebník musí mít řádně provedeny a zadokumentovány všechny zkoušky požadované zákonem pro příslušný druh stavby,“ sdělil Janík. 

 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru s advokátem Michalem Janíkem z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

Právník: S rokem 2018 přijdou zásadní změny stavebního zákona, o co konkrétně půjde? Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Do KLDR odcestuje speciální vyslanec z Činy

    Společnost ·

    Do Severní Koreje odcestuje speciální vyslanec z Číny. Informaci ve středu přinesla státní agentura Nová Čína. Peking se dlouhodobě snaží nastolit diplomatické řešení …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.