Právník: Rath může navzdory trestnímu stíhání svědčit v kauze Čapí hnízdo

Bývalý hejtman Středočeského kraje David Rath uvedl, že se považuje za klíčového svědka v kauze Čapí hnízdo ministra financí Andreje Babiše. Údajně má pro policii zajímavé informace z doby svého hejtmanství. Advokát Michal Janík na rádiu Zet říká, že Rath může vypovídat u soudu i přesto, že je sám trestně stíhán. I kdyby byl Rath pravomocně odsouzen za trestný čín, tak může svědčit o jiné kauze. 

„Pokud je mi známo, MUDr. Rath není pravomocně odsouzen v případu přijímání úplatku a hledí se proto na něj, jako na osobu bezúhonnou. I kdyby byl Rath pravomocně odsouzen za trestný čin, nediskvalifikuje jej to k podání svědecké výpovědi v jiném trestním řízení,“ řekl Janík. Soud tak může Rathovu výpověď považovat za právoplatný důkaz k trestnímu procesu. Výpověď bývalého středočeského hejtmana se tak pravděpodobně zařadí mezi jeden z mnoha důkazních materiálů náležících ke kauze Čapího hnízda a problematickým dotacím pojícím se k ministru financí Andreji Babišovi.

Předložené důkazy musí být patřičně analyzovány a zváženy. Hodnocení důkazů v trestním řízení se řídí zásadou zakotvenou v trestním řádu. Orgány činné v trestním řízení poté hodnotí důkazy na základě svého vnitřního přesvědčení, jež je založené na pečlivém zvážení veškerých okolností případu. Soud se ve svých závěrech musí opírat o přesvědčivé a související důkazy. „Proto i důkaz provedený případnou svědeckou výpovědí MUDr. Ratha bude hodnocen v kontextu s ostatními provedenými důkazy, například ostatními svědeckými výpověďmi, listinami, posudky atak dál a bude v rámci toho posuzována i věrohodnost tohoto svědka,“ uvedl Janík na rádiu Zet.

Soud musí správně posoudit, zdali svědek neměl v tomto případě tendenci vypovídat nepravdu. Dále je rovněž důležité zjistit vztah k ostatním osobám, mezi něž patří svědči nebo obvinění. Může dojít i na zpracování znaleckého posudku z oblasti psychologie. Na základě toho lze rovněž stanovit věrohodnost vypovídající osoby, uvedl právník. 

David Rath koncem února uvedl, že má závažné důkazy v kauze Babišova Čapího hnízda. S informací přišel zpravodajský server Seznam. Podle seznamu má Rath písemná svědectví ohledně sporné dotace a dokonce i svědky, kteří mohou důležitá fakta potvrdit.

 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru s advokátem Michalem Janíkem z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

 

 

Právník: Rath může navzdory trestnímu stíhání svědčit v kauze Čapí hnízdo Foto: yakub88 / Shutterstock.com: David Rath

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.