Právník: Postup policie s Babišem je správný, podle současných i starých předpisů jde o trestný čin

Policie postupuje s ohledem na dotační podvod kolem Čapího hnízda bývalého ministra financí Andreje Babiše korektně. V pořadu Právní okénko to řekl advokát Michal Janík z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek. Podle Janíka je čin trestný jak podle tehdejších předpisů, tak i současných. Aktuální právní předpis ovšem ukládá nižší trest odnětí svobody. 

Podle dostupných zdrojů vyplývá, že Babiš požádal o dotaci na projekt Čapího hnízda nejpozději v průběhu roku 2008.

„Tehdy, to je v roce 2008 v době domnělého spáchání skutku, tedy hrubě zkreslené žádosti o dotaci, byl účinný takzvaný trestní zákon, konkrétně zákon číslo 140/1961 Sb. mnohokrát novelizovaný. Teprve 1. lednem 2010 nabyl účinnosti nový právní předpis, a to trestní zákoník pod číslem 40/2009 Sb.,“ řekl Janík.

V době údajného spáchání dotačního podvodu ze strany Babiše neexistoval trestný čin pod doslovným označením Dotační podvod. Už tehdy se ovšem bylo možné opřít o prohřešek pod názvem Úvěrový podvod. Ten přitom obsahoval skutkovou podstatu dnes speciálně upraveného dotačního podvodu. Trestní stíhání pak hrozilo člověku, který v žádosti o poskytnutí dotace uvedl nepravdivé či hrubě zkreslující údaje nebo podstatná fakta zamlčel.

„Nový trestní zákoník od roku 2010 obsahuje přímo v ust. § 212 název Dotační podvod, podle kterého kdo v žádosti o poskytnutí dotace, subvence nebo návratné finanční výpomoci nebo příspěvku uvede nepravdivé nebo hrubě zkreslené údaje nebo podstatné údaje zamlčí, bude potrestán odnětím svobody až na pět až deset let v případě škody velkého rozsahu,“ sdělil Janík na rádiu Zet.

Janík ovšem varuje před tím, že není možné předbíhat. Poslanecká sněmovna totiž doposud Babiše nevydala k trestnímu stíhání. Také není jisté, jak se k případu postaví prezident České republiky Miloš Zeman. Ten totiž Babišovi může v případě odsouzení udělit milost.

„Dále existuje ještě jedna, byť velmi krajně teoretická a nepravděpodobná možnost, a to, že do doby rozhodování soudu o vině pana Babiše, dojde ke změně trestního zákoníku, který tento trestný čin zruší či jeho skutkovou podstatu či trest podstatně změní,“ uvedl Janík.

 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru s advokátem Michalem Janíkem z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

Právník: Postup policie s Babišem je správný, podle současných i starých předpisů jde o trestný čin Foto: yakub88 / Shutterstock.com: Andrej Babiš

reklama

Další články

  1. Gazpromu klesl ve druhém čtvrtletí zisk o 80 %

    Byznys ·

    Ruské plynárenské společnosti Gazprom se snížil ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 80 % na 48 miliard rublů (17,8 miliardy korun). Propad způsobil vývoj směnných kurzů, …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.