Právník: Pojistkou obžaloby v kauze Rath může být výpověď Ivany Salačové

Kauza bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha zaznamenala poměrně zásadního vývoje. Odvolací soud totiž zrušil rozsudek prvního stupně. Důvodem byla nezákonnost některých důkazů, o které se obžaloba opírala a soud na jejich základě vyslovil vinu obžalovaným. Advokát Michal Janík na rádiu Zet říká, že odposlechy nebyly odpovídajícím způsobem schváleny a pro jejich realizaci tak nebyly splněny zákonem předvídané předpoklady. Záchrannou pojistkou obžaloby pak podle něj může být výpověď obviněné spolupracující Ivany Salačové. 

Bývalý středočeský hejtman David Rath byl odsouzen za ovlivňování veřejných zakázek v rámci Středočeského kraje. Po zrušení rozhodnutí ovšem dochází k opětovnému vrácení věci soudu prvního stupně. Na něm nyní bude, aby o věci opětovně jednal a rozhodl.

Odvolací soud vyřkl nové rozhodnutí na základě právní doktríny takzvaných plodů z otráveného stromu. „Ta vychází historicky z americké právní kultury. Své místo má však rovněž v právu evropských zemí. Cílem uvedené doktríny je zajistit, aby v rámci trestního řízení byly shromažďovány důkazy zákonným způsobem, kdy vyžaduje-li stát, aby jeho občané dodržovali zákony, je nezbytné, aby v souladu se zákonem postupoval na prvním místě zejména stát sám,“ uvedl Janík.

Na základě této doktríny tedy není možné použít důkazy, jež byly pořízeny nezákonnou cestou. V tomto případě se jedná o pořízení odposlechu, který sice dokazuje vinu, ale na základě této doktríny jej nelze považovat za legitimní důkaz. „Například pokud by se policie z odposlechů dozvěděla o nějaké plánované schůzce, jejíž průběh by následně zdokumentovala, za nezákonný by bylo nutné považovat i takovýto důkaz, neboť jeho zdrojem by byl právě řečený otrávený strom,“ řekl Janík na rádiu Zet.

Důležitou roli a silným trumfem pro dokazování viny může být nyní spolupracující obviněná Ivana Salačová. Pro obžalobou je stěžejní, aby i nadále trvala na své výpovědi. 

 

 

Celý rozhovor s advokátem Michalem Janíkem z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek si můžete přehrát v playeru výše. 

 

 

Zdroj: Zet

Právník: Pojistkou obžaloby v kauze Rath může být výpověď Ivany Salačové Foto: yakub88 / Shutterstock.com: David Rath

reklama

Další články

 1. Pět kuriózních silvestrovských tradic ze světa

  ·

  Chlebíčky a láhev sektu patří na většinu českých silvestrovských stolů. Na Novoroční oběd většinou nechybí čočka. Jak se ale příchod nového roku slaví ve světě? Vybral…

 2. Silvestrovské Auto Zet: Ohlédnutí za rokem 2016

  Tech ·

  Ve speciálním vydání automobilového magazínu Auto Zet se výjimečně nemluví o novinkách ze světa čtyř kol. Petr Horák s předním českým automobilovým novinářem Petrem Ha…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.