Právník: Podnikatelé musí platit koncesionářský poplatek za každý jednotlivý přijímač

Povinnosti koncesionářských poplatníků se zásadním způsobem liší, pokud jste právnickou nebo podnikající osobou. Zatímco ostatní lidé mají povinnost platit jednotný rozhlasový a televizní poplatek bez ohledu na počet přijímačů, podnikatelé a právnické osoby platí koncesionářský poplatek za každý jednotlivý přijímač, který vlastní. Na rádiu Zet o tom informoval advokát Lukáš Matějka. Za jejich neplacení pak hrozí několika tisícové pokuty.

Koncesionářské poplatky upravuje zákon o rozhlasových a televizních poplatcích. Podle něj majitelé rozhlasových a televizních přijímačů mají povinnost hradit rozhlasové (45 korun) a televizní poplatky (135 korun). Právnické nebo podnikající fyzické osoby mají povinnost platit takzvaný koncesionářský poplatek za každý jednotlivý přijímač, který vlastní.

„Z příjmů z koncesionářských poplatků jsou pak financována tzv. média veřejné služby, tedy z příjmů z televizních poplatků Česká televize a z příjmů z rozhlasových poplatků Český rozhlas. Cílem financování prostřednictvím koncesionářských poplatků je zajištění větší nezávislosti České televize a Českého rozhlasu,“ informoval Matějka na rádiu Zet. Česká televize a Český rozhlas tak nemusí spoléhat na státní rozpočet a nepodléhají rozhodnutím od politické reprezentace.

„V případě porušení povinností vyplývajících ze zákona o rozhlasových a televizních poplatcích je poplatník povinen zaplatit přirážku ve výši pěti tisíců korun, pokud došlo k porušení povinnosti v souvislosti s placením rozhlasového poplatku, a přirážku ve výši deset tisíc korun, pokud došlo k porušení povinnosti v souvislosti s placením televizního poplatku,“ uvedl Matějka.

Jestliže člověk není vlastníkem rozhlasového ani televizního přijímače, ale je odběratelem elektřiny připojené k distribuční soustavě, pak musí prokázat čestným prohlášením, že přijímače skutečně nevlastní. Stejné je to i v případě podnikatelů. 

 

 

Celý rozhovor s advokátem Lukášem Matějkou z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

Právník: Podnikatelé musí platit koncesionářský poplatek za každý jednotlivý přijímač Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Panama přestává být daňovým rájem

    Byznys ·

    Panama ve čtvrtek podepíše mnohostrannou úmluvu o sdílení detailů týkajících se zahraničních daňových poplatníků s dalšími vládami. Jde tak o velký krok, který povede …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.