Právník: Odvolací soud změnil v kauze „Nagyová“ soudce, aby zamezil jednostrannému jednání

V kauze zneužití Vojenského zpravodajství při sledování bývalé manželky předsedy vlády Petra Nečase došlo k výměně původní soudkyně. Advokát Michal Janík z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek říká, že odvolací soud vyslovil pochybnosti kvůli tomu, že by Obvodní soud pro Prahu 1 nedokázal ani napotřetí rozhodovat nestranně. Své tvrzení opřel o výtky ke způsobu rozhodování soudkyně soudu I. stupně.   

V této kauze došlo konkrétně k tomu, že soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 zprostila celkem dvakrát obžalované obžaloby. Mezi nimi figurovala právě současná manželka bývalého premiéra Jana Nečasová (pozn. redakce - před tím Nagyová), která měla nechat dát sledovat bývalou ženu Jana Nečase. Odvolací soud oba dva rozsudky ale vždy zrušil. V rámci druhého případu navíc nařídil, aby o této trestní věci rozhodl jiný soudce. 

„V případě Nečasovy výpovědi soud I. stupně označil hodnocení tohoto důkazu jako nelogické a neúplné, když soud I. stupně nemístně bagatelizoval nesrovnalosti mezi obsahem tiskového prohlášení Nečase ze dne 15.5.2013 a jeho výpovědi v trestní věci. Navíc k tomu došlo za situace, kdy změna popisu děje svědkem Nečasem souvisí se změnami výpovědí obžalovaných. Stejně tak měl soud I. stupně opomenout posouzení specifik blízkého vztahu Nečase k Janě Nečasové, která vyplynula z odposlechů jejich komunikace,“ řekl Janík na rádiu Zet.  

Janík v této souvislosti nechává vzpomenout na Nečasovo tiskové prohlášení z května 2013, v němž premiér uvedl, že nikdy nerozhodl o sledování osob a ani o něm nebyl informován. Ve své výpovědi před soudem ale naopak řekl, že podnět ke sledování dal právě on. Podle jeho pozměněných slov nechal totiž prověřit nebezpečí týkající se jeho rodiny. Těmito slovy podle Janíka podpořil výpověď obžalovaného Páleníka.  

„Soud dle názoru odvolacího soudu nekriticky akceptoval obhajobu obžalovaných z jejich výpovědí u hlavního líčení a nevypořádal se s důkazy, které jejich obhajobu zpochybňují či vyvracejí, ani se změnami výpovědí obžalovaných oproti přípravnému řízení, atd.,“ sdělil Janík.  

Odvolací soud se chtěl kvůli těmto předchozím skutečnostem vyhnout naprosto jednostrannému a nelogickému jednání. Z toho důvodu vyměnil soudce, který by měl správně vyhodnotit předložené důkazy. 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru s advokátem Michalem Janíkem z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

Právník: Odvolací soud změnil v kauze „Nagyová“ soudce, aby zamezil jednostrannému jednání       Foto: Michal Šula / MAFRA / Profimedia: Petr Nečas a Jana Nečasová

reklama

Další články

  1. Netflix si našel cestu na čínský trh

    Byznys ·

    Internetová televizní služba Netflix našla způsob, jak proniknout na obrovský čínský trh. Společnost podepsala licenční smlouvu s populární platformou pro video stream…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.