Právník: Obchodník musí účtenku z EET pokaždé vystavit, zákazník si ji ale brát nemusí

Elektronická evidence tržeb (EET) vstupuje do závěru prvního týdne svého fungování. Ministerstvo financí původně zamýšlelo zakotvit do zákona i právní povinnost pro zákazníka převzít si EET účtenku. Pokud by se tak nestalo, hrozila by mu určitá sankce. Nakonec ovšem od tohoto zákonu ustoupilo. Jak budou pokračovat další fáze diskutované EET a kdo se dočká výjimek, rozebíral na rádiu Zet advokát Michal Janík.

V rámci EET je prozatím spuštěna první fáze zavádění. Ta se dotýká pouze stravování. Od 1. prosince je tak EET povinná pro podnikatele v oblasti ubytování, stravování a pohostinství. Povinnosti se vyhnou stánkoví prodejci, kteří nenabízejí konzumaci jídel přímo na místě. To znamená se stolky a židlemi. Tohoto případu se EET dotkne až v rámci 3. vlny.

Druhá fáze bude spuštěna 1. března 2017, kdy se připojí maloobchody a velkoobchody. Stejný den o rok později se bude EET týkat dalších podnikatelů ostatních činností včetně svobodných povolání jako jsou lékaři, účetní nebo třeba i advokáti. „Dále to bude doprava, zemědělství s výjimkou činností, které jsou zařazeny do čtvrtá fáze, která bude nabíhat 1. června 2018 a týká se vybraných řemesel a výrobních činností,“ řekl Janík z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek.

Určité výjimky se dočká majitel kosmetického salónu, který v rámci svých služeb nabízí i kosmetické přípravky. Jejich prodej bude posuzován jako tržba z doplňkové činnosti neboli minoritní činnosti. Evidovat své tržby tak bude moci až v rámci čtvrté etapy. „Aby se však jednalo o minoritní činnost, nesmí být maloobchod provozován v samostatné provozovně a současně platby z minoritní činnosti musí tvořit maximálně 49% z celkových plateb provozovny a současně nesmí převyšovat částku 175 000 korun ročně,“ uvedl Janík.

Výjimku se bude rovněž týkat podnikatele, který bude mimo signál internetového připojení. Stane se tak v případě, že tuto skutečnost nebude schopen objektivně zajistit. Evidence tržeb pak bude probíhat v takzvaném zjednodušeném režimu offline. Údaje o evidovaných tržbách je následně žádoucí odeslat správci daně nejpozději do pěti dnů od uskutečnění tržby.

 

 

Celý rozhovor s advokátem Michalem Janíkem z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

Právník: Obchodník musí účtenku z EET pokaždé vystavit, zákazník si ji ale brát nemusí Foto: ČTK/Taneček David

reklama

Další články

  1. Vzestup a pád pečlivého protokoláře Forejta

    Společnost ·

    V úterý nastal konec spekulacím ohledně ředitele protokolu Pražského hradu Jindřicha Forejta. Ten totiž z osobních a zdravotních důvodů rezignoval na svůj post. Jeho p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.