Právník: Lze prezidenta odvolat kvůli jeho špatnému zdravotnímu stavu i proti jeho vůli?

Před prezidentskými volbami se v médiích objevily informace o zdravotním stavu Miloše Zemana. Co by se stalo poté, kdyby se zdravotní stav nově zvolené hlavy státu skutečně zhoršil? Proti vůli prezidenta se podle advokáta Michala Janíka může usnést i Poslanecká sněmovna a Senát. Můžou tak rozhodnout o tom, že prezident není schopen kvůli závažným důvodům úřad vykonávat. 

„Mezi tyto závažné důvody patří zejména zdravotní důvody, které by prezidentovi republiky závažným způsobem bránily plnit své povinnosti. Pokud není úřad prezidenta např. z důvodu vzdání se úřadu obsazen, vykonává pravomoci dílem předseda vlády, dílem předsedové obou komor parlamentu,“ říká Janík na rádiu Zet.

Svého úřadu se může vzdát i samotný prezident. Důvodem jeho předčasného konce v úřadu tak může být nejenom uplynutí volebního období. Další možnou variantou je totiž vzdání se úřadu, smrt nebo vyhlášení nálezu Ústavního soudu. Podle něho by se musel prezident dopustit velezrady nebo hrubého porušení Ústavy.

Nově zvolený prezident Miloš Zeman musí počkat do 8. 3. 2018 na slavnostní inauguraci. Na základě obecně přijímaného pravidla počítání času předchozí volební období prezidenta republiky končí uplynutím dne, který se v souvislosti se dnem a měsícem shoduje se dnem složení slibu.

„Prezident republiky se ujímá svého úřadu složením slibu, a to na společné schůzi obou komor. Tato schůze má slavnostní charakter a tradičně se koná ve Vladislavském sále Pražského hradu. Inaugurací se vždy rozumí veřejné a slavnostní uvedení jedince do určité funkce, zpravidla se tak děje u prezidentů či jiných, např. církevních hodnostářů,“ informoval Janík. 

 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru s advokátem Michalem Janíkem z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

Právník: Lze prezidenta odvolat kvůli jeho špatnému zdravotnímu stavu i proti jeho vůli? Foto: Petr Pavluvcik / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Prezident Zeman jmenoval 25 nových soudců

    Společnost ·

    Prezident Miloš Zeman ve středu na Pražském hradě jmenoval 25 nových soudců. Noví soudci částečně posílí soudy, kde jsou pomalá řízení. Částečně rovněž nahradí soudce,…

  2. Facebook zakáže reklamy podporující kryptoměny

    Byznys ·

    Sociální síť Facebook se staví proti kryptoměnám a zakáže s nimi spojené reklamy a finanční produkty, které je podporují. Informaci uvedl ředitel pro produktový manage…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.