Právník: Lze člověka odsoudit pouze na základě nepřímých důkazů?

Při dokazování některých trestných činů není k dispozici svědek nebo kamerový záznam. Na pachatele tak nelze jednoznačně ukázat. K dispozici jsou pouze věci nalezené na místě činu. Jde o věci, které patřily dané osobě nebo o její biologické či pachové stopy. Michal Janík na portálu Youradio News ovšem říká, že nepřímý důkaz nesmí zůstat osamocený. Musí tvořit logickou a ničím nenarušenou a uzavřenou soustavu, kdy se nepřímé důkazy vzájemně doplňují.

Nepřímé důkazy většinou nedokazují vinu nebo nevinu dané osoby. Poukazují ovšem na to, že vinu nebo nevinu lze u dané osoby usuzovat.

„Takový nepřímý důkaz ale nesmí zůstat osamocený. V případě, kdy soud má k dispozici pouze tzv. nepřímé důkazy, musí tyto provedené důkazy nakonec tvořit ve svém souhrnu logickou, ničím nenarušenou a uzavřenou soustavu, kdy se jednotlivé nepřímé důkazy vzájemně doplňují, navazují na sebe tak, že se mohou stát spolehlivým podkladem soudu o vině obžalovaného a současně vylučují, že by pachatelem mohl být jiná osoba,“ řekl Janík na portálu Youradio News.

Má-li soud k dispozici osamocené důkazy, které si odporují nebo je možné pomocí nich dospět k několika podobným skutkovým verzím, není možné uznat obžalovaného vinným v duchu zásady v pochybnostech ve prospěch obviněného. Jde o takzvané in dubio pro reo.

Úplně v prvé řadě jde podle Janíka o takzvanou zásadu presumpce neviny. Podle ní musí být vina obviněného bezpečně prokázána.

„Z případné nečinnosti obviněného, který odmítne vypovídat, nebo v případě, že vypovídá, ovšem tato výpověď se posléze ukáže být nepravdivou, není možné na základě tohoto jednání automaticky usuzovat na jeho vinu,“ sdělil Janík.

 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru s advokátem Michalem Janíkem z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Youradio News

Právník: Lze člověka odsoudit pouze na základě nepřímých důkazů? Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Pět inovací, po kterých lidé touží nejvíce

  Tech ·

  Ve světě prakticky každodenně přibude nová technologická hračička. Ruku v ruce s tím narůstá i počet nových inovací. Jaké se lidem líbí nejvíce a které z nich mají nej…

 2. Počet poprav globálně i nadále klesá

  Společnost ·

  Počet poprav ve světě se loni oproti roku 2015 snížil o bezmála 40 %. Informace vycházejí z výroční zprávy lidskoprávní organizace Amnesty International (AI). Podle ní…

 3. Britské ponorky se na rozkaz přesunuly k Sýrii

  Společnost ·

  Britské ponorky se přesunuly na místa, z jakých budou schopny raketami zasáhnou Sýrii. Učinily tak důsledkem rozkazu, který má představovat přípravu na možný útok prot…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.