Právník: Lékař by měl respektovat odmítnutí pomoci i když jde o život

Lékaři, policisté nebo hasiči mohou být trestně stíháni, pokud nepomohou člověku, který je v nebezpečí smrti nebo jeví známky vážné poruchy zdraví. Neplatí to však ve chvíli, kdy dotyčný odmítá jejich péči. Podle advokáta Michala Janíka na to letos v lednu poukázal konkrétní případ, který skončil až u Ústavního soudu.

Trestní stíhání pro trestný čin neposkytnutí pomoci je možné na základě § 150 trestního zákoníku. „Přísněji jsou postihováni podle tohoto ustanovení ti, kterým taková povinnost vyplývá z jejich zaměstnání, jako jsou např. lékaři, policisté či hasiči,“ dodal na rádiu Zet Janík.

Na začátku ledna tohoto roku Ústavní soud řešil ústavní stížnost lékaře, který byl obecnými soudy odsouzen k trestu odnětí svobody ve výši osmi měsíců za neposkytnutí pomoci své vlastní matce. „Jeho matka byla v důchodovém věku, žila v neutěšených hygienických podmínkách, její zdravotní stav se zhoršoval, její tělo mělo řadu infekcí a také trpěla podvýživou. V důsledku toho pak následně zemřela na akutní hnisavý zánět plic coby komplikaci tohoto dlouhodobě nepříznivého stavu,“ dodal Janík.

Za tohoto stavu by podle advokáta bylo logické, že byl její syn coby lékař, který ji neposkytl včasnou pomoc, odsouzen za neposkytnutí pomoci. Ústavní soud ale poukázal na skutečnost, že řada svědků při hlavním líčení poukazovala na to, že poškozená odmítala pomoc svého syna. „Soudy ji nevěnovaly náležitou pozornost a byla rozhodující pro to, aby tato ústavní instituce zrušila odsuzující rozsudek a navazující potvrzující usnesení odvolacího soudu i usnesení Nejvyššího soudu jako protiústavní,“ uvedl Janík.

Ústavní soud proto rozhodl, že lékaře není možné uznat vinným z trestného činu neposkytnutí pomoci za situace, kdy mu svéprávný pacient dává jasně najevo, že si poskytnutí pomoci nepřeje. A to i přes to, že to pacienta ohrožuje na životě. „Dle názoru Ústavního soudu je třeba respektovat vůli svéprávného postiženého, který jasně projevil, že si pomoc v žádném případě nepřeje i za stavu, že to akutně ohrožuje jeho život, a proto jednání či spíše nejednání další osoby nemůže být protiprávní a dokonce trestně postižitelné, neboť jedním ze základních znaků trestného činu je jeho protiprávnost.“

 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru s advokátem Michalem Janíkem z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

 

 

Právník: Lékař by měl respektovat odmítnutí pomoci i když jde o život Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.