Právník: Lidé by neměli zapomínat na svobodu projevu, policie jednala během čínské návštěvy proti ní

V rámci návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze v březnu 2016 Policie České republiky přikázala dvěma mužům odstranit dva papíry o velikosti A4 s vytištěnou vlajkou Tibetu a Tchaj-wanu. Byly přitom umístěny v oknech jejich kanceláře, jež se nechází naproti hotelu Hilton. V něm byla právě ubytována čínská hlava státu. Advokát Michal Janík říká, že tím došlo k porušení svobody projevu. V tomto smyslu rozhodly i Městský soud v Praze a Nejvyšší správní soud.

Postiženým mužům se policejní zásah nelíbil, a tak podali žalobu na ochranu před nezákonným zásahem policie.
“Městský soud v Praze pak v příslušném řízení rozsudkem určil, že zásahy spočívající v příkazu odstranit papír s vytištěnou vlajkou Tibetu a Tchaj-wanu a v zákazu pořizování audiovizuálního záznamu byly nezákonné. Další část žaloby, ve které se oba muži domáhali určení, že zásah spočívající ve výzvě k předložení občanského průkazu byl nezákonný, městský soud zamítl,” řekl Janík na portálu Youradio News.
Tento rozsudek se však nezamlouval zažalovanému Ministerstvu vnitra. To se proto ohradilo takzvanou kasační stížností, kterou se zabýval Nejvyšší správní soud. Ministerstvo zásah policie obhajovalo s tím, že byl v souhladu s ústavou v souvislosti s ochranou vysoce postavených politických představitelů významné světové mocnosti. Z tohoto pohledu pak mělo dojít ke kontrole veřejné bezpečnosti a bezpečnosti státu.
“Nejvyšší správní soud ale tuto kasační stížnost Ministerstva vnitra jako nedůvodnou zamítl, když se ztotožnil s názorem Městského soudu v Praze, který hodnotil šetřený postup policie jako neodpovídající požadavku přiměřenosti dle zákona o Policii České republiky a i dle jeho názoru došlo k nepřípustnému zásahu do ústavního práva žalobců na svobodu projevu,” sdělil Janík.
Nejvyšší správní soud vyzdvihl rozhodnutí městského soudu. Ten totiž připomněl význam svobody projevu. Jde o významnou skutečnost, protože naše země má s jejím potlačováním negativní zkušenosti.
„Vyjádření občanského postoje, které už nemusí být vzdorem, ale jen prostým výkonem zaručené svobody, je dědictvím sametové revoluce, které je třeba opatrovat,” uvedla soudkyně NSS.

 

 

 

Zdroj: Youradio News

Právník: Lidé by neměli zapomínat na svobodu projevu, policie jednala během čínské návštěvy proti ní Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Kdo je Kim Čong-unova sestra?

    Společnost ·

    Kim Jo-čong byla od konce Korejské války v roce 1953 první z vládnoucí severokorejské rodiny Kimů, která překročila hranice mezi KLDR a Jižní Koreou. Stalo se tak při …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.