Právník: Koupí použitého zboží ztrácíte právo na reklamaci, uplatnit ji může původní kupující

Řada inzerátů nabízí zánovní nebo použité zboží. Podle samotného inzerenta má být zboží stále v záruce. Tomu ale úplně tak není. Právo na reklamaci má totiž podle advokáta Michala Janíka pouze kupující. Kupuje-li člověk zánovní zboží, tak by měl písemně ujednat smlouvu, že prodávající postupuje na kupujícího veškerá práva z odpovědnosti za vady produktu včetně záruky za jakost. 

Spotřebitele chrání před případným poškozením zboží z hlediska právní terminologie takzvaná záruka za jakost. Jak je to ovšem u zánovního výrobku? Řada lidí se domnívá, že zakoupením použitého zboží od jiného občana na něj automaticky přechází kromě vlastnického práva i právo ze záruky. Podle Janíka tomu tak ale není. „Je důležité si uvědomit, že práva z odpovědnosti za vady včetně práv ze záruční odpovědnosti automaticky s dalším prodejem, tedy převodem vlastnického práva k věci, nepřecházejí na dalšího kupujícího,“ upozornil na rádiu Zet.

I tak se ovšem kupující použitého zboží může pojistit před případnými nepříjemnostmi, které vyplývají z hrozící reklamace. Člověk by měl v případě této koupě písemně uzavřít kupní smlouvu, v níž prodávající postupuje na kupujícího coby nového nabyvatele produktu i veškerá práva z odpovědnosti za jeho vady včetně záruky za jakost. „V případě Vámi uplatněné reklamace se pak takovou smlouvou o postoupení odpovědnostních práv prokažte u původního prodávajícího, který záruku za jakost poskytl,“ uvedl Janík. 

 

 

Celý rozhovor s advokátem Michalem Janíkem z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

Právník: Koupí použitého zboží ztrácíte právo na reklamaci, uplatnit ji může původní kupující Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Trumpova inaugurace má být skromná

    Společnost ·

    Nově zvolený prezident Donald Trump je spojován s luxusními hotely i dramatickými reality show. Inaugurace, která ho v pátek oficiálně uvede do prezidentského úřadu, b…

  2. Pošta opět zvýšila ceny za doručování balíků

    Byznys ·

    Česká pošta od ledna zdražila posílání doporučených a cenných balíků o 10 korun. O 20 korun se pak zvýšily ceny za doručování obyčejných i cenných balíků do zahraničí.…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.