Právník: Jak nerozvášnit sousedské spory aneb i vysazování stromků má svá pravidla

Častým předmět sousedských sporů často představuje spadané listí, popadané plody nebo stínící stromy. Jak se podobným problémům vyhnout? Právník Michal Janík z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek říká, že je zapotřebí znát určitá pravidla. Stromy vyšší přes tři metry musí být pak například tři metry od hranice pozemků.

Nenechte se mýlit, podobná pravidla platí i pro nižší stromy. Ty musejí být vysazeny 1,5 metru od hranice pozemku.

„Živý plot proto soused nemůže bez dalšího o své vůli na rozdíl od běžného oplocení zřídit přímo u hranice pozemků, ale musí respektovat tyto vzdálenosti stanovené v občanském zákoníku,“ řekl Janík na rádiu Zet.

Někteří lidé zažívají strasti i kvůli popadanému listí nebo hnijícím plodům ze sousedových stromů. Jak ale jednat v tomto případě? Máme právo se nějakým způsobem bránit? Ano je tomu skutečně tak. Ovoce nebo listí spadlé ze stromů na sousední pozemek totiž podle Janíka náleží vlastníkovi tohoto sousedního pozemku. Z tohoto pohledu musí majitel tohoto stromu listí nebo plody uklidit.

„Nicméně se domnívám, že pokud by docházelo k nadměrnému spadu listí na sousedící pozemek a nebylo by to s ohledem na místní poměry obvyklé, mohlo by se jednat o takzvanou imisi, a bylo by možné se domáhat po vlastníkovi dotčeného pozemku odstranění jeho stromu, který nadměrně znečišťuje listím sousedící zahradu,“ informoval Janík.

Jak vyřešit problematiku přesahujících větví nebo kořenů stromu? Nevyřeší-li to vlastník v přiměřené době od požádání sousedem, smí soused šetrným způsobem a ve vhodném ročním období odstranit kořeny nebo větve stromu přesahující na jeho pozemek. Odřezané větve nebo kořeny může poté i zužitkovat pro svoji vlastní potřebu. Tím pádem nemá povinnost je předat vlastníkovi dotčeného stromu. 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru s advokátem Michalem Janíkem z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

Právník: Jak nerozvášnit sousedské spory aneb i vysazování stromků má svá pravidla Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. V Berlíně odstartovala debata o nové vládě

    Společnost ·

    V Berlíně ve středu začalo vyjednávání o nové německé vládě. Zástupci konzervativní unie CDU/CSU, včetně kancléřky Angely Merkelové (CDU), se v poledne sešli se svobod…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.