Právník: Čeští politici se vyžívají v křivých obviněních, může se to ale rychle obrátit proti nim

Česko zažívá nelichotivý trend v podobě křivých obvinění na politické konkurenty čistě z důvodů následné medializace. Člověk, který chce takto jednat, by si měl ovšem podle advokáta Michala Janíka uvědomit, že se sám může dopustit trestného činu právě v podobě křivých obvinění, pomluvy, poškození cizích práv nebo nadržování. Více informací o této problematice se dozvíte v novém článku. 

Negativním trendem současnosti je záměr politiků poškodit své protivníky a přivodit jim problémy. Takovýto oznamovatel by si měl podle Janíka uvědomit i možné následky vyplývající z jeho účelového a nečestného jednání, které zohledňují i předpisy trestního práva.

„Pokud by se prokázalo, že autor trestního oznámení chtěl křivě jiného obvinit nebo jinak poškodit, uvedl o něm nepravdu, může se sám dopustit trestného činu, nejčastěji kvalifikovaného jako křivé obvinění, popř. pomluva, poškození cizích práv, či nadržování anebo mírněji posuzovaného přestupku křivého vysvětlení,“ řekl Janík na rádiu Zet.

Politici se často dopouštějí takovéhoto jednání kvůli následné medializaci oznámení. Orgány činné v trestním jednání jsou v těchto případech někdy až nezvykle aktivní a podobné medializaci se nebrání.

„Přestože platí v našem právním řádu presumpce neviny do okamžiku případného pravomocného odsouzení, občan je zejména touto nadměrnou a často tendenční medializací dehonestován,“ uvedl Janík.

Poškozená osoba se ale proti takovémuto křivému obvinění může bránit. Může totiž oznámit křivé obvinění nebo jiný trestný čin nebo i právní prostředek v žalobě na ochranu osobnosti. V této souvislosti Janík informuje o případu starostky jedné obce, proti které politický konkurent podal tendenční trestní oznámení. Starostka si poté musela objednat služby advokáta, který ji v tomto případě zastupoval.

„Za tyto služby musela vydat určitou finanční částku. Protože se trestní oznámení ukázalo jako nedůvodné, požadovala po oznamovateli náhradu takto vzniklé újmy. Jak okresní, tak krajský soud její žalobu zamítly, neboť neshledali odpovědnost oznamovatele za vzniklou škodu. Teprve Ústavní soud na tento problém přinesl jiný pohled. V této věci dovodil, že i zákonem uložená oznamovací povinnost může být zneužita k nelegitimnímu účelu a vykonána v občanskoprávních vztazích např. v rozporu s dobrými mravy nebo šikanózním způsobem, tedy porušením právem stanovené povinnosti,“ sdělil Janík.

Pokud se potvrdí takovéto tendenční jednání, tak z něj lze dovodit odpovědnost jednající osoby za způsobenou újmu poškozené.

 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru s advokátem Michalem Janíkem z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

Právník: Čeští politici se vyžívají v křivých obviněních, může se to ale rychle obrátit proti nim Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. USA začaly budovat slíbenou zeď s Mexikem

  Společnost ·

  Americká vláda oznámila zahájení výstavby prvních osmi dílů bariéry na hranici s Mexikem. Čtyři prototypy segmentů budou z betonu, další čtyři z jiných materiálů, ozná…

 2. Deset nejhodnotnějších firem světa

  Byznys ·

  Nejnovější odhady ohledně nejhodnotnějších značek světa vyhotovené společností Interbrand poukazují na to, že firma Apple je s hodnotou přesahující 184 miliard dolarů …

 3. Úrokové sazby zůstanou beze změny, rozhodla ČNB

  Byznys ·

  Bankovní rada České národní banky ve středu ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala na 0,2…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.