Právník: Daňový dlužník se už nebude moci vyhnout vězení tím, že zaplatí penále

Nedávný rozsudek Evropského soudu pro lidská práva přinesl průlom do oblasti daňových deliktů. V případě daňového úniku v Norsku totiž rozhodl, že soud může uložit trest odnětí svobody přesto, že pachatel zaplatil pokutu od finančního úřadu. Podle advokáta Michala Janíka je rozsudek závazný i pro Českou republiku.

„A a B proti Norsku“, tak se nazýval přelomový případ, který byl před Evropským soudem pro lidská práva. V něm dva norští občané údajně v kauze největšího daňového úniku usilovali o zrušení trestu odnětí svobody za trestný čin krácení daně, neboť předtím uhradili za toto jednání daňové penále. „Podle jejich názoru trest odnětí svobody porušil jedno ze základních právních pravidel ,ne bis in idemʼ, tedy ne ,dvakrát o tomtéžʼ, podle kterého nesmí být delikvent potrestán za jednu věc dvakrát. V tomto případě Evropský soud pro lidská práva posuzoval, zda lze za stejný skutek uložit delikventovi jak daňovou pokutu finančním úřadem, tak i trest odnětí svobody trestním soudem,“ vysvětloval Janík na rádiu Zet.

Soud však dospěl k závěru, že pokuta od finančního úřadu a trest odnětí svobody uložený trestním soudem nemusí nutně znamenat porušení tohoto pravidla. Norský trestní soud totiž zohlednil při ukládání trestu odnětí svobody onu zaplacenou pokutu finančnímu úřadu a oba pachatele poslal do vězení pouze na jeden rok. Trest odnětí svobody přitom mohl být dle příslušné sazby a závažnosti skutku mnohem vyšší. „Daňové penále uložené podle předpisů finančního práva má funkci preventivní a donucovací, zatímco trest odnětí svobody dle trestních předpisů má funkci trestající,“ uvedl Janík.

Tento rozsudek je pak podle Janíka závazný i pro Českou republiku. Vykonával ho totiž Evropský soud pro lidská práva ve věci týkající se Evropské úmluvy o lidských právech. Tu ratifikovalo i Česko. „Pachatel a daňový dlužník v jedné osobě se tedy nebude moci s největší pravděpodobností vyhnout trestnímu stíhání za daňový trestný čin tím, že uhradí finančním úřadem vyměřené daňové penále. Státní zastupitelství je již údajně připraveno otevřít některé případy, u kterých došlo k zastavení trestního stíhání pouze proto, že pachatel uhradil za takový skutek daňové penále,“ řekl Janík.

 

 

Celý rozhovor s advokátem Michalem Janíkem z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

 

 
Právník: Daňový dlužník se už nebude moci vyhnout vězení tím, že zaplatí penále Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Alter Eko: Bude rok 2017 klidnější?

    Byznys ·

    Bouřlivý rok 2016 se pomalu blíží ke konci. Svět během něj zažil hned několik nepříliš příjemných situací od zpomalování čínské ekonomiky přes nízké ceny ropy po rozho…

  2. Basketbal pomáhá Nike na nohy

    Byznys ·

    Přední výrobce sportovního oblečení Nike vykázal lepší než očekávané zisky. K lepším výsledkům pomohlo zejména oživení oživení basketbalového byznysu firmy. Čtvrtletní…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.