Právník: 7 důvodu, proč eurozatykač výrazně usnadňuje vydání obžalovaných z členských zemí EU

Německá policie zadržela bývalého senátora za ODS a exprimátora Chomutova Alexandra Nováka. I přestože má Novák německé občanství, tak bude s největší pravděpodobnosti vydán do Česka k trestnímu stíhání. Advokát Michal Janík z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek říká, že vydání zjednoduší takzvaný eurozatykač. Přinášíme vám sedm důvodů, proč eurozatykač usnadňuje vydání obžalovaných osob z členských zemí EU.

Alexandr Novák se měl v Regionální radě regionu soudržnosti Severozápad dopustit dotačních podvodů. Německá policie jej zatkla. Vše napovídalo tomu, že vydání do Česka zkomplikuje Novákovo německé občanství. Situaci ovšem významně zjednoduší evropský zatýkací rozkaz, jenž se zažil spíše pod názvem eurozatykač.

„Evropský zatýkací rozkaz byl přijat Rámcovým rozhodnutím o evropském zatýkacím rozkazu a postupech předávání mezi členskými státy přijatým Radou EU v červnu 2002. Smyslem tohoto rámcového rozhodnutí bylo maximálně zjednodušit a urychlit proceduru předávání hledaných osob mezi členskými státy EU a kompenzovat neomezený pohyb osob přes vnitřní hranice členských států,“ řekl Michal Janík na rádiu Zet.

 

Sedm důvodů, proč je eurozatykač oproti mezinárodnímu zatýkacímu rozkazu zjednodušenější:

1. Proces vydávání (extradice) probíhá mezi justičními orgány napřímo bez účasti výkonné moci – ministra spravedlnosti.

2. Dožádaný orgán nezkoumá samotné trestní řízení vedené dožadujícím se státem, pouze posuzuje splnění podmínek pro realizaci Evropského zatýkacího rozkazu.

3. U vyjmenovaných 32 druhů trestných činů s horní hranicí nejméně 3 roky dožádaný stát vůbec neposuzuje, zda je čin trestný i podle vlastního práva tohoto státu.

4. Za stanovených podmínek je možné vydat k trestnímu stíhání i vlastního občana.

5. Jsou stanoveny pevné lhůty pro justiční orgány k rozhodnutí o předání, a to 60 dnů od zadržení s možností prodloužení až o 30  dní; pokud předávaná osoba souhlasí, tak lhůta činí pouhých 10 dnů od zadržení.

6. Je zaveden pro eurozatykač jednotný jednoduchý formulář.

7. Při zveřejňování eurozatykače se využívá Schengenský informační systém a platí, že záznam v tomto systému má právní sílu originálu Evropského zatýkacího rozkazu, nemusí se tedy nijak dál jeho platnost ověřovat. Stačí, že je v tomto systému SIS zveřejněn.

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s advokátem Michalem Janíkem z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Právník: 7 důvodu, proč eurozatykač výrazně usnadňuje vydání obžalovaných z členských zemí EU Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.