První kolo polských prezidentských voleb vyhrál kandidát opozice Duda

Polské prezidentské volby vyhrál s 34,8 procenta hlasů kandidát opoziční konzervativní pravice Andrzej Duda. Porazil tak o jeden procentní bod současného prezidenta Bronislawa Komorowského, který se s Dudou utká ještě jednou ve druhém kole za dva týdny. Krátce po půlnoci výsledky zveřejnila Ústřední volební komise.  

Favorizovaný Komorowski sice v oficiálních výsledcích dopadl o něco lépe, než podle v pondělí zveřejněných odhadů, na vítězství mu však triumf ve 24 z celkových 51 volebních okrsků nestačil. Komorowski sice ovládl Varšavu a další velká města, europoslanci Dudovi však k překvapivému triumfu v prvním kole pomohl zisk venkovských oblastí a celkem 27 polských volebních okrsků.

Na třetím místě podle oficiálních výsledků skončil nekonformní rocker Pawel Kukiz s 20,8 procenty hlasů. Analytici se shodují, že Kukiz oslovil zejména mladé lidi znechucené tradiční stranickou politikou, a že právě jejich hlasy budou klíčové pro rozhodující souboj 24. května. K urnám přišlo v prvním kole 49 procent polských voličů.

 

Zdroj: ČTK

 

První kolo polských prezidentských voleb vyhrál kandidát opozice Duda Foto: ČTK/PAP/Tomasz Gzell: Andrzej Duda

reklama

Další články

  1. Kosmická loď Progress zanikla v atmosféře

    ·

    Ruská kosmická nákladní loď Progress dnes brzy ráno zanikla v hustých vrstvách atmosféry Země nad Tichým oceánem. Oznámila to vesmírná agentura Roskosmos. Ruská agentu…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.