Provoz na regionálních letištích v Česku stagnuje. Oživily by ho linky do leteckých uzlů

Česká regionální letiště nejdou po vzoru pražského letiště v Ruzyni. Zatímco Letiště Václava Havla čeká za letošek rekordní počet cestujících, na malých českých letištích provoz stagnuje. To potvrzuje na rádiu Zet i expert na leteckou dopravu z časopisu Flying revue Jiří Žežula. Podle něj by těmto letištím pomohlo propojit více se propojit s velkými uzlovými letišti například v Německu.

I když menší letiště zatím neoznámila informace o tom, jak dopadla letošní sezóna, dá se podle Žežuly už z čísel řízení letového provozu vyčíst, že zůstala stejná. Jedinou výjimku může tvořit Ostrava, kde tamní letiště zaznamenalo o 19 procent více pohybů. „To ale nemusí generovat obdobný nárůst počtu cestujících, protože v tom jsou veškeré řízené pohyby,“ uvedl Žežula. 

Regionální letiště v současné době fungují v letním období pro charterové lety, které dopravují turisty do letních letovisek, a poté je tam minimální základ pravidelných linek. Co by pomohlo zvýšit podle Žežuly provoz na těchto malých letištích, je jejich propojení s nějakými uzlovými letišti, takzvanými huby. „Dávalo by to smysl ale tam, kde existuje alespoň nějaký základ v potenciálu lokálního trhu. Na dobré cestě je v tomto směru Brno, kde funguje linka s Mnichovem,“ uvedl expert na leteckou dopravu. „Taková linka může spojit region s přestupem ve velkém přestupním letišti prakticky do celého světa. Podobným způsobem funguje u nás i jediná dnes provozovaná vnitrostátní linka mezi Prahou a Ostravou,“ dodal.

V tomto ohledu je na tom však hůře karlovarské letiště, které má co do počtu obyvatel malou spádovou oblast. Letiště Karlovy Vary podle Žežuly zaznamenalo pokles pohybu o 5 procent. „Letiště mělo donedávna oproti ostatním regionálním letištím jednu obrovskou výhodu. Byl tam dostatečný lokální potenciál ruské klientely. Létalo se tam z Moskvy, Petrohradu, dočasně i z Jekatěrinburgu a Rostova na Donu a dalších ruských destinací,“ řekl. Kvůli vyhroceným mezinárodním vztahům s Ruskem se ale tento potenciál rozplynul.

 

 

Celý rozhovor s expertem na leteckou dopravu z časopisu Flying revue Jiřím Žežulou si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Provoz na regionálních letištích v Česku stagnuje. Oživily by ho linky do leteckých uzlů Foto: ČTK/Ramík Drahoslav

reklama

Další články

  1. BBC: Haiti hrozí hladomor

    Společnost ·

    Prozatimní prezident Haiti Jocelerme Priver oznámil, že zemi hrozí hladomor. Obavy vyvolává „apokalyptická destrukce“ způsobená hurikánem Matthew, který se přes zemi p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.