Protržená hráz ohrožuje střední Barmu, došlo k evakuaci přes 5000 lidí

Ve střední Barmě evakuovali kvůli protržené přehradě více než 5000 lidí. Zaplavena je i část dálnice mezi hlavním městem Neipyijto a pětimilionovým Rangúnem. S odvoláním na místní zdroje to ve středu uvedla agentura Reuters. Mluvčí barmské vlády Zo Thei řekl, že do odpoledne nebyly hlášeny žádné oběti.

Přehrada se protrhla dnes v půl šesté ráno místního času (asi hodinu po půlnoci SELČ) a na místo byli vysláni hasiči.

"Přepad přehrady se protrhl a voda zaplavila dvě vesnice poblíž dálnice. Do chrámů a na bezpečná místa v okrsku Yedaše se přesunulo více než 5400 lidí," sdělil člen místního úřadu pro mimořádné události.

Na fotografiích umístěných na facebook je vidět vojáky, jak pomáhají evakuovat lidi na kajacích a bambusových vorech a přenášejí děti a staré lidi mělkou vodou.

Jeden z místních obyvatel ve dvě hodiny odpoledne místního času (09:30 SELČ) řekl, že voda přestala z přehrady vytékat. "Je vidět, že v nádrži je jenom třetina normálního stavu vody," sdělil.

Podle vládního mluvčího se úřady soustředily na evakuaci a zajištění dopravy po menších silnicích. K uzavřeným úsekům dálnice patří i most. Na jedné z fotografií je vidět, že voda v určité chvíli dosahovala až téměř k němu.

K přehradě se přijeli podívat i náčelník generálního štábu barmské armády Min Aun Hlain a viceprezident Henry Van Thio.

Přehrada byla postavena v roce 2004 a voda z ní se používá k zavlažování polí v okolí. Silné monzunové deště v červenci způsobily v Barmě rozsáhlé záplavy, kvůli nimž z domovů odešlo přes 100.000 lidí a 11 jich přišlo o život. V sousedním Laosu se přehrada protrhla v červenci a zemřelo tam 27 lidí.

 

 

Zdroj: ČTK

Protržená hráz ohrožuje střední Barmu, došlo k evakuaci přes 5000 lidí Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. V Plzeňském kraji mohou být pyšní nejen na pivo

  Komerční sdělení ·

  Plzeňský kraj je bezesporu známý díky plzeňskému pivu, ale může se také pochlubit malebnou krajinou a řadou památek. Výlet z Přeštic na rozhlednu Kožich Vás o tom jist…

 2. Loňský hurikán Maria zabil na Portoriku 3000 lidí

  Společnost ·

  Oficiální odhad počtu lidí, kteří zahynuli na Portoriku kvůli loňskému ničivému hurikánu Maria, se vyšplhal z původního odhadu 64 mrtvých na 2975. V úterý o tom s odka…

 3. Toyota investuje do Uberu stovky milionů dolarů

  Byznys ·

  Japonská automobilka Toyota investuje 500 milionů dolarů (11 miliard korun) do provozovatele alternativní taxislužby Uber Technologies. Investice je součástí plánu na …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.