Protiruské sankce jsou důležité, Rusko si jejich zrušení nezasluhuje, říká Palata

Petrohrad dnes hostí předsedu Evropské komise Jeana-Claude Junckera a italského premiéra Mattea Renziho s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Evropští představitelé budou hovořit o možném zrušení protiruských sankcí. Novinář a komentátor Luboš Palata v pořadu Co noviny nepíšou ale říká, že Rusko nečiní žádné kroky zasluhující se o jejich zrušení. Svojí činností naopak i nadále vojensky destabilizuje oblast východní Ukrajiny. Sankce se přitom negativně odrážejí na kondici ruské ekonomiky a mohou hrát důležitou roli při stažení Ruska z Ukrajiny.

Podle Palaty je důležité si uvědomit, že sankce jsou velice nákladné i pro samotnou Evropskou unii (EU). Problémy registrují zejména velké potravinářské firmy, jež do Ruska dříve vyvážely obrovské objemy zboží.

Negativní vliv je patrný ovšem i na kondici samotné ruské ekonomiky. To se poté odráží i na diplomatické snaze ruských politiků sankce zrušit. Nejde ale o vyzdvihování zásluh spojených se stáhnutím ruské armády z východní Ukrajiny. Jde o pouhá slova. Příkladem je právě plánované setkání v Petrohradě, na kterém se bude Putin snažit přesvědčit své evropské protějšky o zrušení sankcí.

„Zásadní sankce proti Rusku jsou spojeny s ruským angažováním na východní Ukrajině. Podle velení NATO v tom vojenském angažmá pokračuje neustále. Posílá tam nejenom zbraně, ale posílá tam i své vojáky. Mírový proces, kterému se říká minské dohody, nepostoupil vlastně ani o píď,“ řekl Palata.

Rusko kvůli svým mocenským zájmům nyní tratí. Na kondici ruské ekonomiky se přitom negativně podepisuje i nízká cena ropy. Na té je Putinova země značně závislá. Nejde pouze o ropu ale rovněž i o nízkou cenu plynu, jež je druhým největším zdrojem ruských příjmů.

„Na druhou stranu i ty sektorové sankce, jsou pro Rusko velmi citelné. Je to vidět na tom, jak se Rusko hodně snaží, aby sankce byly zrušeny. Myslím si, že svoji roli hrají a doufám, že hrát budou a že nakonec Rusko ustoupí a minimálně vyklidí východní Ukrajinu,“ sdělil Palata.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu vysílaném na rádiu Zet Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každý pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Protiruské sankce jsou důležité, Rusko si jejich zrušení nezasluhuje, říká Palata Foto: Drop of Light / Shutterstock.com: Ukrajinci v ulicích Charkova

reklama

Další články

  1. Rusko dojednalo v Aleppu dvoudenní příměří

    Společnost ·

    Rusko zprostředkovalo osmačtyřicetihodinové zastavení palby v syrském Aleppu. Oznámila to agentura TASS s odvoláním na informaci ministerstva obrany. Příměří, údajně d…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.