Protikorupční policie vyšetřuje zastavení prací na tunelu Blanka

Detektivové Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality začali vyšetřovat loňské zastavení prací na tunelovém komplexu Blanka. Protikorupční policie se na konci minulého týdne na základě trestního oznámení obrátila na hlavní město a požádala o materiály týkající se stavby.

Kauzu tunelu Blanka řeší od loňského léta i Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Oba útvary ale podle Prahy postupují protichůdně. Praha se kvůli tomuto rozporu obrátí na ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou.

Pražská protikorupční policie podle vedení Prahy tvrdí, že mohl být porušen zákon tím, že se stavba Blanky zastavila. Podle českobudějovické expozitury ÚOOZ ale Praha pochybila, když podepisovala dodatky ke smlouvám se stavební firmou Metrostav, a pokračovala tak ve stavbě.

„Rada hlavního města Prahy nemůže vědět, jak má postupovat, aby dodržela péči řádného hospodáře, když dva policejní útvary přicházejí s naprosto odlišnými interpretacemi,“ řekl primátor Tomáš Hudeček (TOP 09).

„Kvůli nemožnosti učinit zodpovědné rozhodnutí v případě dostavby Blanky přitom hrozí riziko vzniku mnohasetmilionových škod. Na paní ministryni jsme se obrátili právě ve snaze zabránit vzniku tak rozsáhlé škody,“ dodal Hudeček. Válková by podle něj měla vyvolat jednání s nejvyšším státním zastupitelstvím.

Protikorupční policie informace o vyšetřování blíže nekomentovala. „K této věci nebudeme poskytovat žádné informace,“ uvedl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Detektivové si podle informací ČTK zatím vyžádali pouze materiály k problematickému tunelu. Jde o běžný postup, policie je totiž povinována trestní oznámení prověřit. Navíc trestní oznámení nemusí směřovat proti Praze. Stavbu totiž vloni v prosinci zastavil Metrostav. „V průběhu soudu nebudeme případ komentovat,“ řekl mluvčí stavební firmy František Polák.

Metrostav práce zastavil kvůli neproplaceným fakturám za 2,115 miliardy korun. Důvodem bylo i to, že Praha jako investor neschválila další postup prací, stavbaři tak podle Metrostavu nemohli ve stavbě pokračovat. Vyvolal proto řízení u rozhodčího soudu. Město do arbitráže vstoupilo kvůli obavě, že jsou smlouvy s Metrostavem neplatné. Faktury tak prý nemůže zákonnou cestou proplatit.

Rozhodčí soud v lednu v prvním usnesení nařídil Metrostavu pokračovat v některých pracích zhruba za 50 milionů korun. Podle stavební firmy rozhodl i o tom, že jsou smlouvy platné. Praha to ale popírá. Náměstek primátora Jiří Nouza (TOP 09) tvrdí, že platnost smluv budou soudci ještě řešit.

Termín otevření problematické stavby, která vyjde Prahu na více než 36 miliard korun, se několikrát posunul. Nyní primátor mluví o létě. Metrostav ale už dřív uvedl, že obnovení a dokončení prací potrvá několik měsíců. Za dokončení Blanky musí Praha zaplatit ještě více než miliardu.

Zdroj: ČTK

Protikorupční policie vyšetřuje zastavení prací na tunelu Blanka Foto: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.