Protiimigrační strana Švédští demokraté míří za historicky nejlepším výsledkem

Protiimigrační strana Švédští demokraté směřují ke svému historicky nejlepšímu výsledku v parlamentních volbách, které se ve Švédsku uskuteční 9. září. Podle nejnovějších průzkumů veřejného mínění by Švédští demokraté mohli získat kolem 20 procent hlasů a stát se druhou či třetí nejúspěšnější stranou. Vítězem se pravděpodobně opět stanou vládnoucí sociální demokraté, nejspíš ale s nejhorším výsledkem za posledních několik desítek let.

Podle serveru val.digital, který uvádí průměr z výsledků průzkumů řady renomovaných institutů jako Sifo, Ipsos či YouGov, má Švédská sociálnědemokratická dělnická strana podporu 24,1 procenta voličů, na druhém místě jsou s 19,9 procenta Švédští demokraté a třetí je Umírněná koaliční strana s 18 procenty hlasů.

Pro sociální demokraty premiéra Stefana Löfvena to znamená velké zklamání, protože by si tímto výsledkem oproti minulým volbám o téměř sedm procent pohoršili. Při hlasování v roce 2014 totiž získali 31 procent hlasů.

Pravicově populistická strana Švédští demokraté těží z nespokojenosti části obyvatel Švédska s migrační politikou vlády. Švédsko, které má 9,5 milionu obyvatel, bylo v roce 2015 svědkem obrovského přílivu migrantů. O azyl požádalo více než 162 tisíc lidí, což byl z hlediska Evropy největší počet v poměru na jednoho obyvatele. Téměř třetina běženců přišla z válčící Sýrie.

S migrační vlnou se v zemi zvýšilo napětí. Švédská vláda následně označila situaci za neudržitelnou a zpřísnila azylové podmínky, aby proud běženců mířících do země zpomalila. Strana Švédští demokraté, která má neonacistické kořeny, prosazuje ale podstatně přísnější opatření.

Podle srpnových průzkumů veřejného mínění by se do parlamentu dostala ještě Levicová strana, která má podle serveru val.digital podporu 9,9 procenta voličů, Strana středu s 8,7 procenta, Zelení s 5,6 procenta, Liberálové (5,5 procenta) a Křesťanskodemokratická strana (4,8 procenta).

 

 

Zdroj: ČTK

Protiimigrační strana Švédští demokraté míří za historicky nejlepším výsledkem Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Některé firmy se věnují GDPR, aniž by musely

  Byznys ·

  Některé společnosti vyžadují podle Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) nadbytečně po klientech souhlas se zpracováním osobních údajů kvůli službám, jež poskytují n…

 2. Coca-Cola kupuje kavárny Costa Coffee

  Byznys ·

  Americký nápojový gigant Coca-Cola se dohodl na převzetí britského řetězce kaváren Costa za 3,9 miliardy liber (zhruba 112 miliard Kč). Costa je podle agentury Reuters…

 3. Česká ekonomika zpomalila růst na 2,4 procenta

  Byznys ·

  Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 2,4 procenta ze 4,2 procenta v prvním čtvrtletí. Mezičtvrtletně ale hrubý domácí produkt zrychlil růst …

 4. Švédská koruna je nejníže od finanční krize

  Byznys ·

  Kurz švédské měny se propadl nejníže od vypuknutí globální finanční krize. Skandinávská země se nyní připravuje na velmi důležité volby, které by mohly dramaticky změn…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.