Proti Trumpovu uznání Jeruzaléma se protestovalo i u Bílého domu

Tisíce lidí demonstrovaly v sobotu ve Washingtonu poblíž Bílého domu proti rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa, jímž uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele. Informovala o tom agentura Anadolu. Podobné protesty se dosud odehrávaly hlavně na Blízkém východě.

Shromáždění ve Washingtonu organizovaly americké promuslimské skupiny, jako je Výbor americko-islámských vztahů (CAIR).

"Jeruzalém je věčné hlavní město Palestiny, ať už se to Trumpovi či jeho kamarádovi, válečnému zločinci (izraelskému premiérovi) Benjaminu Netanjahuovi líbí, nebo ne," prohlásil jeden z řečníků. "Pokud chce prezident dát státu Izrael majetek, měl by dát nějaký svůj," dodal s tím, že Trump nemá právo vydávat půdu Palestinců.

Protest, který se obešel bez incidentů, skončil před Kongresem. Akce se zúčastnili i někteří židé z New Yorku a Washingtonu, kteří odmítají sionismus.

Trump svým prohlášením o Jeruzalémě vystupňoval napětí v oblasti a popudil muslimský svět. Za ohrožení bezpečnosti v regionu ho kritizovala i řada západních zemí a Evropská unie. Jeruzalém je nejožehavějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu, neboť obě strany ho chtějí za své hlavní město.

 

Zdroj: ČTK

Proti Trumpovu uznání Jeruzaléma se protestovalo i u Bílého domu Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Prezidentské kampaně? Zatím nuda a šeď...

    Společnost ·

    Bez výrazných zlomů či překvapení pokračuje podle politologů předvolební kampaň pro druhou přímou volbu prezidenta České republiky. Podle politologů oslovených ČTK se …

  2. Seehofer se stal znovu předsedou CSU

    Společnost ·

    Bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) si dnes do svého čela znovu zvolila Horsta Seehofera. Na sjezdu v Norimberku od delegátů obdržel 83,7 procenta hlasů. Na bavorsk…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.