Proti Trumpovu nařízení se postavily další firmy, figurují mezi nimi Tesla a HP

Třicítka dalších amerických technologických společností podepsala právní stanovisko proti imigračnímu výnosu Donalda Trumpa, který dočasně zakazuje imigraci ze sedmi zemí s muslimskou většinou. Informuje o tom zpravodajský portál BBC. Celkový počet protestujících firem tak vzrostl na 127. 

K novým signatářům patří například Tesla, Adobe, HP a Evernote. Podpořili tak 97 dalších společností, které u federálního odvolacího soudu podaly právní dobrozdání, v němž se uvádí, že  zákaz „značně poškozuje jejich podnikatelské aktivity“ a je protiústavní.

Takzvaný Amicus brief umožňuje stranám, které nejsou přímými účastníky řízení, vyjádřit své stanovisko a uvést argumenty na podporu jedné ze stran sporu, byl ve Washingtonu podán v neděli. Mezi jeho signatáři figurují i společnosti Apple, Facebook a Microsoft.

Platnost Trumpova výnosu byla v pátek dočasně pozastavena federálním soudem ve Washingtonu. Proti tomuto rozhodnutí se prezident Trump v sobotu neúspěšně odvolal. V praxi to znamená, že držitelům víz z Iráku, Sýrie, Íránu, Libye, Somálska, Súdánu a Jemenu bude vstup do USA umožněn, dokud nebude případ rozhodnut apelačním soudem.

Prezident Trump se nicméně vyjádřil, že bude proti rozhodnutí bojovat, neboť představuje ohrožení národní bezpečnosti.

Jak BBC cituje právní stanovisko skupiny technologických společností, je samozřejmě žádoucí, aby federální vláda prováděla cílené a vhodné úpravy imigračního systému vedoucí k posílení národní bezpečnosti. Rozsáhlý zákaz, který by mohl být navíc bez předchozího upozornění rozšířen na další země, není v souladu s cílem zvýšit bezpečnost země. Americké zájmy může naopak ohrozit.

 

 

Zdroj: BBC, Zet

Proti Trumpovu nařízení se postavily další firmy, figurují mezi nimi Tesla a HP Foto: Nadezda Murmakova / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.