Proti brexitu by nyní hlasovala většina Britů, ukazuje anketa

Kdyby se referendum o Evropské unii konalo nyní, tak by setrvání v evropském bloku podpořilo 53 procent Britů. Pro brexit by bylo 47 procent obyvatel. Podle britského tisku to vyplývá z velkého průzkumu veřejného mínění společnosti YouGov pro organizaci People's Vote, která bojuje za referendum o konečné brexitové dohodě.

Anketa rovněž ukázala, že plebiscit o dohodě, která bude výsledkem jednání mezi Londýnem a Bruselem, si přeje 45 procent Britů, zatímco proti je 34 procent.

Pokud rozhovory selžou, má polovina Britů za to, že konečné rozhodnutí o tom, zda Spojené království v EU zůstane, nebo ne, musí být opět předmětem referenda. Čtvrtina z 10.000 respondentů se domnívá, že by o tom měl rozhodnout parlament.

Podle odpůrců brexitu sondáž ukázala, že britské veřejné mínění se mění. "Vzkaz voličů vyplývající z průzkumu je jasný: pokud vláda a parlament brexit nevyřeší, měly by se obrátit na lidi," řekl londýnskému deníku Evening Standard bývalý šéf YouGov Peter Kellner. Výsledky ankety jsou podle něj z politického hlediska významné.

V prvním referendu Britové 23. června 2016 hlasovali o tom, zda v Evropské unii zůstat, či zda z ní odejít. Pro odchod se vyslovilo 51,9 procenta hlasujících, což bylo přibližně 17,4 milionu lidí.

Vystoupení Británie z EU je plánováno na 29. března 2019, podle dosavadní dohody mezi oběma stranami ale bude následovat 21měsíční přechodné období, během nějž zřejmě budou v Británii stále platit unijní právní předpisy. Dohodu o odchodu chtějí Londýn a Brusel dokončit do října, přičemž podle hlavního unijního vyjednavače Michela Barniera už panuje shoda asi na 80 procentech textu. Nedořešená zůstává zejména otázka režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem.

 

 

Zdroj: ČTK

Proti brexitu by nyní hlasovala většina Britů, ukazuje anketa Foto: Ben Gingell / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.