Protesty kvůli Jeruzalému pokračují

V arabských zemích o víkendu pokračovaly bouřlivé protesty proti rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém jako hlavní město Izraele. Demonstrace se uskutečnily nejen na palestinských územích, ale také v Libanonu. Trumpův krok odsoudila Liga arabských států a Turecko a palestinští představitelé odřekli plánované schůzky s americkým viceprezidentem Mikem Pencem. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyrazil na cestu do Evropy, kde jej francouzský prezident Emmanuel Macron vyzval, aby učinil odvážné gesto vůči Palestincům.

Mohlo by vás zajímat

Trump uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele ve středu a zároveň oznámil, že nařídil připravit přesun velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. V pátek se kvůli tomu konaly masové protesty v muslimském světě, v mírnější podobě pak pokračovaly i o víkendu. V sobotu se protestovalo ve východním Jeruzalémě a Betlémě, dnes rozháněla libanonská policie slzným plynem a vodními děly demonstraci před americkým velvyslanectvím v Bejrútu.

Ozbrojenci palestinského hnutí Hamás ostřelovali raketami izraelské území a při odvetném útoku izraelské armády v sobotu zemřeli dva lidé. Dnes mladý Palestinec v centru Jeruzaléma nožem napadl izraelského strážce a těžce ho zranil.

Francouzský prezident Macron dnes při setkání s izraelským premiérem odsoudil útoky proti Izraeli z posledních dnů a současně vyzval "k odvážným gestům vůči Palestincům", aby se situace na Blízkém východě dostala ze slepé uličky. Takovým mírovým gestem by podle Macrona bylo zmrazení výstavby nových židovských osad.

Papež František vyzval politiky, aby se drželi rozumu a zabránili vzniku nové vlny násilí.

Útočný tón vůči Izraeli naopak zvolil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který ho dnes označil za teroristický stát, který vraždí děti.

Netanjahu v Paříži prohlásil, že čím dříve Palestinci uznají, že Jeruzalém je hlavním městem Izraele, tím dříve bude nastolen mír. Zároveň obvinil Írán, že se snaží zřídit pozemní, letecké a námořní základny v Sýrii, aby válčil s Izraelem a zničil jej. "Nebudeme to tolerovat!" varoval izraelský premiér. Současně odmítl "poučování" od Erdogana, který podle něj bombarduje kurdské vesnice, podporuje Írán a "teroristy" v Pásmu Gazy.

Ministři zahraničí na summitu Ligy arabských států v Káhiře o víkendu uvedli, že krok Washingtonu povede k růstu násilí v celém regionu a je "nebezpečným porušením mezinárodního práva".

 

Zdroj: ČTK

Protesty kvůli Jeruzalému pokračují Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Investice do bitcoinu je extrémně riziková

    Byznys ·

    Investice do digitální měny bitcoin je extrémně nevyzpytatelná a riziková záležitost, rozpětí odhadů budoucí ceny bitcoinu se pohybuje od nuly do desítek milionů korun…

  2. Požáry v Kalifornii páchají rekordní škody

    Společnost ·

    Na jihu Kalifornie pokračují požáry, které začaly v pondělí a zdevastovaly na 70 000 hektarů pozemků. Bez proudu zůstává 6800 soukromých domů a podniků a evakuováno by…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.