Protesty Katalánců ochromily dopravu, ke stávce se připojila i FC Barcelona

Tisíce Katalánců se v rámci úterní regionální stávky sešly před barcelonským sídlem federální policie na protest proti nedělnímu policejnímu zásahu, po kterém muselo být ošetřeno přes 890 demonstrantů. Protestuje se na mnoha dalších místech, zablokovány jsou desítky silničních tahů v celém Katalánsku a veřejná doprava funguje ve velmi omezeném režimu.

Zpravodajský server BBC nicméně podotýká, že provozu barcelonského letiště El Prat se stávka nedotkla, údajně pracují také taxikáři. Mnoho katalánských politických, odborových a jiných organizací na úterý volalo po stávce ve všech společenských sférách, avšak největší španělská odborářská sdružení UGT a CCOO iniciativu nepodpořila, takže zřejmě nebyl narušen například chod velkých továren, informovala agentura AP.

Výpadek naopak zastavil práce v barcelonském přístavu, zavřená zůstala řada kulturních památek včetně katedrály Sagrada Familia a všechny tréninky zrušil fotbalový klub FC Barcelona. Poslední údaje katalánských úřadů hovoří o zhruba 50 zablokovaných silnicích, podle deníku El País zůstaly zavřené téměř všechny školy a do práce nepřišly mimo jiné tři čtvrtiny pracovníků státních zdravotnických zařízení.

Terčem katalánského rozhořčení je zejména španělská federální policie, jejíž zásah proti účastníkům kontroverzního nedělního referenda o nezávislosti považují organizátoři stávky za „hrubé porušení práv a svobod“. „Lidé jsou naštvaní, velmi naštvaní,“ řekl 53letý účastník manifestace před katalánským ústředním španělské policie. Několikatisícový dav zde podle AP provolával hesla jako „okupační síly“.

Na 2000 lidí se podle El País sešlo u katalánského sídla Lidové strany španělského premiéra Mariana Rajoye. Jeho vláda považuje úsilí katalánských lídrů za protiústavní a od začátku proti němu postupovala nekompromisně. Španělské ministerstvo vnitra tvrdí, že při nepokojích provázejících referendum bylo zraněno i 431 příslušníků federálních bezpečnostních složek; katalánské zdroje tento údaj uvádějí o řád nižší.

 

 

Zdroj: ČTK

Protesty Katalánců ochromily dopravu, ke stávce se připojila i FC Barcelona Foto: Iakov Filimonov / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Gazprom zvýšil o 11 % dodávky plynu do Evropy

    Byznys ·

    Export ruského plynu do Evropy a Turecka v prvních třech čtvrtletích letošního roku stoupl o 11 procent na 141,2 miliardy krychlových metrů. V pondělí o tom podle agen…

  2. EU opustí společně s Británií i Severní Irsko

    Společnost ·

    Společně s Británií odejde z Evropské unie, jejího jednotného trhu a celní unie v jednom sledu rovněž Severní Irsko. V neděli o tom informoval v severoanglickém Manche…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.