Protesty a demonstrace: Ve kterých evropských zemích jsou lidé nejvíce politicky aktivní?

S ohledem na současné protesty proti prezidentovi Miloši Zemanovi a ministrovi financí Andreji Babišovi a dohady o tom, kolik lidí se jich zúčastnilo, jsme si položili otázku: Jak je na tom Evropa s ohledem na demonstrace? Občané jakého národa vycházejí nejčastěji do ulic vyjádřit své nesouhlasné stanovisko? Odpověď na to dal nový průzkum společnosti Dalia Research. Ten zjistil, že jde o Španělsko. Přes 30 procent jeho obyvatel totiž uvedlo, že se letos zúčastní protestních události. 

Jak jsou na tom další evropské země a kdo překvapivě skončil na jejím opačném konci, znázornil ve své infografice portál Statista.com. 

Současná situace se s trochou nadsázky jeví tak, že ve Španělsku každý týden vznikne nové protestní hnutí. Hned počátkem května vyšli Španělé do ulic, aby si postěžovali na špatné pracovní podmínky. V březnu se zase postavili proti návrhu z Bruselu a Ankary, který by poslal přistěhovalce zpět do Turecka. V rámci Mezinárodního dne žen, se Španělky vyslovily proti genderově nevyvážené situaci. Rovněž zkritizovaly proti nim namířené násilí. Loni Španělé vyšli do ulic, aby se zasloužili o zrušení národní tradice pojící se k býčím zápasům, které způsobují zvířatům utrpení. 

Před dvěma lety zase proběhly demonstrace proti takzvanému „náhubkovému zákonuׅ“, který se ve španělštině označuje jako „ley mordaza“. Zákon hrozil pokutou ve výši 30 tisíc eur lidem (810 tisíc korun), kteří před vládními budovami provedou neoprávněné fotografie. Opomenout rovněž nemůžeme demonstrace za nezávislost Katalánska. 

Společnost pro výzkum veřejného mínění Dalia se z toho důvodu rozhodla zjistit, zdali opravdu Španělé projevují svůj aktivismus oproti ostatním evropským zemím ve větší míře. Výsledky průzkumu tuto skutečnost opravdu prokázaly, když 31 % španělských respondentů uvedlo, že se v následujících 12 měsících připojí k protestům. Evropský průměr přitom dosahuje na 19 %.

Na druhém konci tabulky se umístila Velká Británie. Pouhých 11 % Britů totiž uvedlo, že se letos zúčastní nějaké protestní akce. S ohledem na brexit a vyjednávání s Evropskou unií o podmínkách po vystoupení z evropského společenství, jde o zajímavé zjištění. Ve Spojeném království by člověk řekl, že konflikt v ulicích mohou snadno vyvolat i spory týkající se Skotska, které usiluje o svoji nezávislost. 

Zdroj: Statista

 

 

 

Zdroj: Statista, Dalia Research, Zet

Protesty a demonstrace: Ve kterých evropských zemích jsou lidé nejvíce politicky aktivní? Foto: Natursports / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Microsoft už nebojuje proti Linuxu, jde mu naproti

    Tech ·

    Softwarová firma Microsoft oznámila, že tři verze svobodného a otevřeného počítačového operačního systému Linux - Ubtuntu, Suse a Fedora - budou k mání na Windows Stor…

  2. Kajínek dostane od Zemana milost

    Společnost ·

    Doživotně odsouzený dvojnásobný vrah Jiří Kajínek dostane od prezidenta Miloše Zemana ve druhé polovině května milost. Rozhodnutí o udělení milosti je připraveno, prez…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.