Propuštěné zaměstnance OKD podpoří vláda nejméně sedmi tisíci Kč měsíčně

Propuštění horníci černouhelné firmy OKD by měli od státu dostávat 8000 korun a ostatní pracovníci 7000 Kč měsíčně. Příspěvek, který ve středu schválila vláda, se má vyplácet tři měsíce až pět let. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) z jednání kabinetu stáhl návrh, aby část zaměstnanců propuštěných z OKD zaměstnal státní podnik Diamo. Ještě před zasedáním vlády se Mládek poprvé sešel s insolvenčním správcem OKD Leem Loudou. S managementem firmy OKD bude správce znovu jednat příští středu v Ostravě.

Zmírnit sociální dopady útlumu těžby v OKD by měl příspěvek pro propuštěné zaměstnance. „Výše příspěvku bude diferencovaná podle převažující činnosti. V případě převažující práce v podzemí bude činit 8000 korun a na povrchu 7000 korun měsíčně,“ uvedlo ministerstvo průmyslu. Podporu budou propuštění zaměstnanci OKD pobírat tři měsíce až pět let v závislosti na odpracované době a věku pracovníka.

Spor se ve vládě vedl o to, kdo přesně má příspěvky dostat. Původní návrh ministerstva průmyslu počítal s tím, že by na podporu měli mít nárok nejen propuštění zaměstnanci OKD, ale i lidé z dalších deseti firem. S tím ale nesouhlasil ministr financí Anrej Babiš (ANO), podle kterého byl návrh příliš široký. S plánem, aby příspěvek dostávali i propuštění z desítky hnědouhelných a uranových dolů, nakonec Mládek na vládě neuspěl.

Babiš byl také proti návrhu o přechodu části horníků do společnosti Diamo, který Mládek nakonec stáhl. „Nemůžeme dát Diamu 2,6 miliardy korun za to, že zaměstná 250 horníků. Myslím, že automobilový klastr na Ostravsku nabízí rekvalifikaci 1000 horníků. V kraji je 12.000 neobsazených pracovních míst. V Karviné je 1200 volných pracovních míst,“ argumentoval Babiš. Mládek se proto pokusí předložit kompromisní návrh.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) je schválení příspěvku důležitý krok v pomoci lidem i regionu. Cílem vlády zůstává udržet OKD v provozu. „Část propouštěných horníků je zároveň připraven zaměstnat státní podnik Diamo,“ uvedl premiér v tiskové zprávě. Situací v OKD se bude dál zabývat pracovní skupina zástupců vlády, odborů, zaměstnavatelů a kraje.

Kabinet schválil také materiál Českého báňského úřadu, podle kterého OKD musí i po vyhlášení insolvence dál zabezpečovat své doly proti haváriím, odvádět platby za vytěžené uhlí a provádět rekultivace. Pokud by za uhlí neplatila, mohl by jí stát odebrat dobývací prostor. Ministři přijali i materiál, ve kterém ministerstvo práce a sociálních věcí nastiňuje opatření v souvislosti s krizovým vývojem kolem OKD. Pokud by se společnost OKD náhle uzavřela a zaměstnanci přišli o práci, potřebovaly by úřady práce v Moravskoslezském kraji posílit o 201 pracovníků. Uvažuje se proto o náboru nových sil i o jejich přesunu z jiných částí země.

Těžební společnost OKD na sebe podala minulý týden insolvenční návrh, protože dluží více než 650 věřitelům přes 17 miliard korun, nedokáže své závazky splácet a její majetek nedosahuje hodnoty ani sedmi miliard korun. V pondělí vyhlásil Krajský soud v Ostravě úpadek OKD a insolvenčním správcem firmy jmenoval Loudu.

 

 

Zdroj: ČTK

Propuštěné zaměstnance OKD podpoří vláda nejméně sedmi tisíci Kč měsíčně Foto: ČTK/Ramík Drahoslav

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.