Propast mezi bohatými a chudými lidmi vytváří „morální krizi“

Institut politických studií (IPS) varuje před „morální krizí“ pojící se k prohlubující se propasti mezi bohatými a chudými lidmi. IPS rovněž tvrdí, že Trumpovy návrhy na daně rozšíří ještě více majetkové rozdíly v USA. Celkové bohatství tří nejbohatších Američanů Billa Gatese, Jeffa Bezose a Warrena Buffetta se rovná nejchudší polovině amerického národa (160 milionů lidí). O vzrůstající morální krizi informoval deník The Guardian. 

Nová analýza zjistila, že tři nejmovitější lidi USA dosahují na celkové jmění o hodnotě 248,5 miliardy dolarů (5,5 bilionu korun). IPS uvádí, že rostoucí propast mezi bohatými a chudými ve svém důsledku vytvoří „morální krizi“.

Nový report varuje před tím, že ještě větší propast mezi bohatými a chudými může zapříčinit daňová reforma, kterou navrhuje současný americký prezident Donald Trump. Daňové výhody totiž až z 80 procent případů pocítí podle Guardianu pouze jedno procento nejbohatších domácností.

Studie IPS zjistila, že miliardáři figurující v žebříčku 400 nejbohatších lidí sestavovaným magazínem Forbes, mají dohromady majetek za 2,66 bilionu dolarů (58,5 bilionů korun). V přepočtu jde o vyšší hrubý domácí produkt (HDP), než má celé Spojené království.

„Čtyři sta nejbohatších lidí má větší bohatství než 64 % amerického obyvatelstva. Odhaduje se, že jde o 80 milionů domácností nebo o 204 milionů lidí,“ uvádí zpráva IPS. Dohromady jde o populaci, která přesahuje svým počtem Kanadu a Mexiko.

Zpráva uvádí, že třída miliardářů se kontinuálně vzdaluje řadové společnosti. Toto tempo je přitom čím dál rychlejší. 

Forbes oslavuje letošní žebříček nejbohatších lidí ve Spojených státech amerických dalším rekordem. Pomyslná vstupenka do nejexkluzivnějšího žebříčku nejbohatších lidí světa stoupla o 18 procent. Pokud vaše jmění nepřesáhne 2 miliardy dolarů (44 miliard korun), tak se tam nepodíváte. Tato částka se od prvního uvedení tohoto žebříčku v roce 1982 zvýšila desetinásobně.

„Tolik peněz, které se soustředí v tak málo rukou, zatímco tolik lidí bojuje, nepředstavuje pouze špatnou ekonomiku, je to morální krize,“ řekl spoluautor studie IPS Josh Hoxie.

Zpráva referuje rovněž o tom, že velké množství Američanů se připojuje k nově vznikajícímu hnutí proti nerovnosti.

Zlomek nejbohatších lidí světa nadále astronomicky zvyšuje svůj majetek. Na druhé straně velké množství domácností živoří a žije, jak se říká – z výplaty do výplaty. Jedna pětina americké populace například nemá žádné peníze nebo je zadlužena. V detailním pohledu na menšiny je tato skutečnost ještě více do nebe volající. Tři z deseti afroamerických domácností a 27 procent Latinoameričanů nemá žádné bohatství nebo žije se zadlužením.

V žebříčku 400 nejbohatších lidí se objevili pouze dva Afroameričané. Konkrétně jde o Oprah Winfrey s majetkem 3 miliard dolarů (66 miliard korun) a technologického investora Roberta Smithe (3,3 miliardy dolarů - 72,6 miliardy korun). Pět miliardářů patří mezi občany Latinské Ameriky (Jorge Pérez, Arturo Moreno a tři členové kolumbijského pivního magnáta a významného akcionáře firmy SABMiller Julia Maria Santa Dominga.

Pětadvacet nejbohatších lidí světa je bílé pleti. Na prvním místě zůstává zakladatel Microsoftu Bill Gates s 89 miliardami dolarů (2 biliony korun). Následuje jej zakladatel Amazonu Jeff Bezos s 81,5 miliardami dolarů (1,8 bilionu dolarů). Na třetí pozici se umístil Warren Buffett s 78 miliardami dolarů (1,7 bilionu korun). Čtvrtým nejbohatším mužem planety je zakladatel a majitel Facebook Mark Zuckerberg s majetkem o 71 miliardách dolarů (1,6 bilionu korun). 

 

 

Zdroj: Guardian, Zet

Propast mezi bohatými a chudými lidmi vytváří „morální krizi“ Foto: Paolo Bona / Shutterstock.com: Bill Gates

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.