Propagace Evropské unie stála čtvrt miliardy korun, povědomí o Unii ale nezvýšila

Propagace Evropské unie se vyšplhala na čtvrt miliardy korun. Samotné povědomí o EU přesto nezvýšila. Přišel na to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který zkoumal, jak efektivně utrácejí peníze ministerstva školství, práce a sociálních věcí a Regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy. Podle jeho tiskové mluvčí Olgy Málkové v rámci operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace se povědomí dokonce snížilo. 

Jak jste zjistili, že propagace evropských fondů, projektů a operačních programů nefunguje?

Vyplývá to z dostupných průzkumů a hodnotících práv o dopadu propagačních a komunikačních aktivit, které NKÚ vyhodnotil. Řadu z těchto zpráv si nechal zpracovat na kontrolovaná ministerstva. Jiné analyzované materiály potom pocházely z veřejných zdrojů. Šlo například o průzkumy agentur na výzkum veřejného mínění a dalších zdrojů.

Můžete říct, co v těch hodnotících zprávách konkrétně stálo?

Například z několika průzkumů z prosince roku 2013 vyplývá, že povědomí o existenci fondů zůstávalo od roku 2011 na stejné úrovni jako v roce 2011. O dva roky později vědělo o fondech Evropské unie zhruba 74 procent obyvatel České republiky. Když se pak kontroloři zaměřili na to, jestli se zvýšilo povědomí lidí o operačních programech, zjistili, že se nezvýšilo a v případě operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace dokonce kleslo.

Jako NKÚ jste kontrolovali účelnost peněz na propagaci, kterou vynaložilo ministerstvo školství, Ministerstvo práce a sociálních věcí a Regionální rada regionu soudržnosti Střední Čechy. Ministerstvo školství nám už poskytlo reakci a tvrdí, že znalost jím řízených programů u veřejnosti se ke konci programového období zdvojnásobila. Jak je tedy možné, že NKÚ a ministerstvo má tak různé pohledy na věc?

Nevím, z jakých zdrojů ministerstvo školství vychází. Faktem je, že naši kontroloři si vyžádali od ministerstva školství všechny dostupné materiály, které mělo ministerstvo k dispozici. Další věcí je, že ministerstvo školství stejně jako ostatní kontrolované osoby mělo možnost podat námitky proti kontrolnímu protokolu. V případě, že by nebylo spokojeno s vyřízením těch námitek, tak poté mělo možnost se i vůči kontrolnímu protokolu odvolat. Žádná z kontrolovaných osob ani ministerstvo školství tyto dvě možnosti nevyužila.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s tiskovou mluvčí Nejvyššího kontrolního úřadu Olgou Málkovou. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

 

Propagace Evropské unie stála čtvrt miliardy korun, povědomí o Unii ale nezvýšila Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Bělorusko sníží nominální hodnotu peněz

    Byznys ·

    Z běloruských bankovek zmizí čtyři nuly. K takzvané denominaci se Bělorusko uchýlí kvůli vysoké inflaci a dopadům finanční krize v Rusku. K tomuto citlivému měnovému m…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.