Propad cen ropy obnovil prudký pokles amerických akcií

Americké akciové trhy včera zaznamenaly výrazný pokles, když jejich hlavní indexy ztratily kolem dvou procent. Špatnou kondici na Wall Street způsobily zase propadající se ceny ropy, které zhoršily obavy ohledně zdraví globální ekonomiky. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, v závěru klesl o 1,80 procenta na 16 153,54 bodu. Širší index S&P 500 ztratil 1,87 procenta na 1903,03 bodu a index technologického trhu Nasdaq skončil na 4516,95 bodu se ztrátou 2,24 procenta.

Ceny ropy včera znovu oslabily o zhruba pět procent a z trhu se dál vytrácely naděje na dohodu mezi ropným kartelem OPEC a Ruskem. Akcie ropného koncernu Exxon Mobil, který oznámil nejnižší čtvrtletní zisk za více než deset let a podstatné snížení investičních výdajů, klesly o více než dvě procenta; Chevron ztratil přes čtyři procenta.

„Stále jsme neprolomili spojení mezi ropou a akciemi a u cen ropy jsme nedospěli ke dnu,“ řekl agentuře Reuters Jeff Carbone, spoluzakladatel investiční firmy Cornerstone Financial Partners. Podle něj se úspory spotřebitelů z levného benzinu nepromítly do vyšších výdajů, protože lidé dávají přednost splácení dluhů.

Investoři se v poslední době odvracejí od akcií hlavně kvůli útlumu globální ekonomiky v čele s Čínou. Znervózňuje je také otázka dalšího zvyšování úrokových sazeb v USA. Trh se ve zbytku týdne bude zaměřovat na údaje z domácího trhu práce.

Internetový gigant Alphabet posílil o zhruba dvě procenta a potvrdil postup na pozici nejhodnotnější obchodované firmy v USA. Jeho konkurent Apple naopak takřka dvě procenta ztratil.

Dolar včera na devizových trzích oslaboval a proti japonskému jenu ztratil nejvýrazněji za více než šest týdnů. Mezi obchodníky panují obavy, že vytrvalý pokles cen ropy bude tlačit na pokles inflace, a znemožní tak americké centrální bance (Fed) zvyšovat úrokové sazby takovým tempem, jaké naznačovala v prosinci. K zájmu o japonský jen a euro také přispěla nechuť investorů pouštět se do rizikovějších investic.

Ke konci obchodování jen vůči dolaru posílil o jedno procento na 119,85 JPY, když se předtím vyhoupl až na 121,90 JPY. Dolar vůči euru klesl o 0,3 procenta na 1,0920 USD. Dolarový index, který měří hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, ztratil 0,2 procenta na 98,84 bodu.

 

 

Zdroj: ČTK

Propad cen ropy obnovil prudký pokles amerických akcií Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.