Prokremelská propaganda v Česku smazává hranici mezi žurnalistikou a publicistikou

Na českém internetu se nachází velké množství dezinformačních webů zajišťujících si přízeň diváku pomocí konspiračních teorií. Jde o weby, jež neodkazují na své zdroje. Velkým problémem je podle vedoucího programu Kremlin Watch think-tanku Evropské hodnoty Jakuba Jandy skutečnost, že tyto weby smazávají hranici mezi zpravodajstvím a publicistikou. 

Politologové z Masarykovy univerzity s podporou think-tanku Evropské hodnoty analyzovali více než 2 660 článků z webových portálů Sputnik, AC24, Svět kolem nás a Parlamentní listy.

Prokremelsky orientované zpravodajské weby píšící v češtině volí sofistikovanější metody propagandy než v minulosti. Stále ale přitom zásadně odporují žurnalistickým pravidlům. „Důležitou věcí, kterou na těch webech vidíme, je to, že se smazává hranice mezi zpravodajstvím a publicistikou. Vy jako čtenář téměř nepoznáte, zdali si čtete zpravodajskou zprávu, která vás má objektivně informovat o nějaké události, anebo jestli si čtete názor redaktora případně názor samotného média na tu danou věc,“ řekl Janda.

Na tuzemském webovém prostředí se pohybuje kolem stovky webů šířících dezinformace. Jde přitom o názory namířené proti Západu ve prospěch Kremlu. U velké většiny z nich je těžké odhalit vlastnickou strukturu nebo samotné složení redakce. Jako typický příklad lze uvést server Aeronet. Na druhé straně jsou Parlamentní listy. Ty jsou podle Jandy relativně transparentní a je známé i složení jejich redakčního týmu.

Problém Parlamentních listů spočívá podle Jandy v tom, že smazává dříve zmiňované hranice mezi zpravodajstvím a publicistikou. „Na tomto webu pravidelně najdeme různé lidi, které bych si dovolil označit za konspirační teoretiky. To znamená, že jim host řekne nějakou konspiraci a ten redaktor se jej nezeptá, jak na to přišel nebo kde na to má důkazy, jak by to standardní novinář měl udělat,“ řekl na rádiu Zet Janda.

Do éteru se tak dostane zpráva nepodložená žádnými důkazy. Příkladem může být konspirační teorie o takzvaném kancléřském aktu. Jde o běžnou teorii o tom, že německá kancléřka Angela Merkelová je údajně loutkou Spojených států. Jde ale o dezinformační zprávu postrádající jakékoli směrodatné důkazy. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s vedoucím programu Kremlin Watch think-tanku Evropské hodnoty Jakubem Jandou. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet 

Prokremelská propaganda v Česku smazává hranici mezi žurnalistikou a publicistikou Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Reorganizace policie se odloží o měsíc

    Společnost ·

    Chystaná reorganizace policie se odloží ze začátku července na začátek srpna. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman na úterním mimořádném jednání Bezpečnostní rady stát…

  2. Prolamování ledů: Erdogan napsal dopis Putinovi

    Společnost ·

    Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan napsal svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi dopis, ve kterém vyjadřuje naději na zlepšení vzájemných vztahů. Médiím to řek…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.