Projevy islamofobie oživují podle generálního tajemníka OSN terorismus

Generální tajemník OSN António Guterres v neděli oznámil, že projevy islamofobie v některých částech světa oživují terorismus a pomáhají tak propagandě radikálního Islámského státu (IS). Šéf OSN tak během návštěvy Saúdské Arábie reagoval na řešení regionálních konfliktů, uvedla agentura AFP.

„Jedna z věcí, která pohání terorismus, je v některých částech světa projev pocitů a politiky islamofobie,“ řekl Guterres na společné tiskové konferenci v Rijádu se saúdským ministrem zahraničí Ádilem Džubajrem.

„To je nejlepší argument, který může být použit Daešem (arabská zkratka pro IS) k vlastní propagandě,“ dodal šéf OSN.

Guterres se setkal s králem Salmánem a klíčovými představiteli země, s nimiž projednával regionální konflikty, včetně občanských válek v Sýrii a v Jemenu, upozornila saúdskoarabská média.

Guterres v souvislosti se Sýrií řekl, že nemůže být „účinného boje proti terorismu, aniž by se dospělo ke komplexnímu politickému řešení pro syrský lid“.

Občanská válka v Sýrii trvá už skoro šest let a vyžádala si přes 300 tisíc obětí. Syrská vláda, kterou podporuje Rusko, Írán a libanonský Hizballáh, v ní stojí proti četným ozbrojeným skupinám, včetně radikálů z IS. Některé povstalce podporují Spojené státy, na jejichž straně bojují i syrské kurdské milice. Ty ale neuznává Turecko, které se na severu Sýrie snaží jejich vliv omezit.

Patnáctého a 16. února se má v Astaně konat další kolo syrských rozhovorů, které se zaměří na upevnění syrského příměří a na stabilizaci konkrétních regionů.

 

 

 

Zdroj: ČTK

Projevy islamofobie oživují podle generálního tajemníka OSN terorismus Foto: ČTK/ABACA/AA/ABACA: Generální tajemník OSN António Guterres se saúdským ministrem zahraničí Ádilem Džubajrem

reklama

Další články

  1. Rusko dodá Srbsku šest stíhacích letounů MiG 29

    Byznys ·

    Srbský ministr obrany Zoran Djordjević navštívil Rusko. Po svém návratu domů oznámil, že Moskva zemi dodá šest stíhacích letounů MiG 29. Novinářům rovněž sdělil, že ru…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.