Projekt mezihvězdných letů je zatím jen na papíře. Realita se ukáže při vývoji

Britský fyzik Stephen Hawking a ruský miliardář Jurij Milner tento týden představili revoluční projekt mezihvězdných letů. Sonda, která má dosáhnout nejbližších hvězd během dvacetiletého letu, musí letět 60 tisíc kilometrů za sekundu. To je pětina rychlosti světla ve vakuu. Podle ředitele České kosmické kanceláře a viceprezidenta Mezinárodní astronautické federace IAF Jana Koláře ale existuje metoda dosažení cíle zatím jen na papíře. Zda lze technicky postavit takové zařízení ukáže až nákladný vývoj.

Idea sondy, která by měla doputovat až k našemu nejbližšímu hvězdnému systému Alfa Centauri, spočívá v předpokladu, že rychlost světla je tak velká, jak ji všichni známe a lze ji tak využít i k dopravě něčeho hmotného. „Toho cíle chtějí dosáhnout tím, že využijí princip takzvané sluneční plachetnice. Faktu, že světelné záření má přeci jen nějaký tlak a působí nějakou silou na překážku,“ přibližoval na rádiu Zet Kolář.

Sonda, kterou Milner označuje jako nanoplavidlo, bude vážit zhruba jako list papíru a součástí jejího pohonu bude plachta o přibližné velikosti dětského draka. Solární plachta bude mít tloušťku jen několika stovek atomů. Zařízení ale bude muset umět to, co jiné sondy - tedy pořizovat fotografie a přenášet je na Zemi nebo umět se orientovat ve vesmíru. „Je zapotřebí vybudovat potřebný zdroj světla, který by dokázat takovou silou působit na plachetnici. Plachetnice musí být neuvěřitelně lehká, aby jí světelný vítr unesl. Musí se zapracovat na miniatuře, protože aby se té rychlosti dosáhlo, musí být sonda miniaturní,“ uvedl Kolář a dodal, že to vše je zatím jen ve fázi teoretické.

Milner a Hawking předpokládají, že vše vybudují během dvaceti let. Podle Koláře bylo ohlášení tohoto projektu jakousi první fází, která měla vyzvat vědeckou obec, aby se jeho realizaci podílela. Vše se ale podle něj ukáže až v následujících letech. „V té vývojové fázi se ukáže, jestli toho lze dosáhnout, jestli se nevytvoří překážky, které to všechno zbrzdí. Ano, sice víme, že by to takto mohlo jít, ale fakticky to technicky nedokážeme ještě postavit. To je současná situace,“ řekl na rádiu Zet. 

Jednou z překážek pak může být i financování. Milner do výzkumu přislíbil vložit 100 milionů dolarů (skoro 2,4 miliardy korun). Samotný vývoj ale může stát mnohem více. „Realizace by vyžadovala minimálně desetinásobek, možná stonásobek té sumy,“ odhadl Kolář.

 

 

Celý rozhovor o projektu mezihvězdného letu s ředitelem České kosmické kanceláře a viceprezidentem Mezinárodní astronautické federace IAF Janem Kolářem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Projekt mezihvězdných letů je zatím jen na papíře. Realita se ukáže při vývoji Foto: ČTK/AP/Bebeto Matthews

reklama

Další články

  1. Amazon představil už osmou verzi čtečky Kindle

    Byznys ·

    Největší světový internetový prodejce Amazon ve středu představil nejnovější verzi své čtečky elektronických knih Kindle. Osmá generace s názvem Kindle Oasis je tenčí …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.