Přírodní katastrofy loni způsobily škody za 90 miliard dolarů, výrazně stoupl počet obětí

Přírodní katastrofy v loňském roce způsobily škody dosahující 90 miliard dolarů (2,2 bilionu korun). Oproti roku 2014 to bylo o 20 miliard dolarů méně. Výrazně ale stoupl počet obětí. Loni důsledkem katastrof přišlo o život 23 tisíc lidí, zatímco v roce 2014 to bylo 7 700 osob. Informovala o tom dnes německá zajišťovna Munich Re.

Hospodářské škody způsobené katastrofami byly loni nejnižší od roku 2009 a jsou hluboko pod průměrem posledních 30 let, který činí 130 miliard dolarů. „V roce 2015 jsme měli štěstí, co se týká hospodářských škod. Silné tropické bouře často zasáhly jen řídce osídlené oblasti pevniny. V severním Atlantiku bránil vzniku silných bouří jev El Niño,“ uvedl Peter Höppe z Munich Re.

Zatímco v roce 2014 byl počet obětí přírodních katastrof nejnižší za 30 let, letos se meziročně zvýšil na trojnásobek. Zajišťovna však upozornila, že počet mrtvých stále zůstává hluboko pod třicetiletým průměrem, který činí 54 000 obětí katastrof ročně.

Nejničivější katastrofou loňského roku bylo zemětřesení, které v dubnu zasáhlo Nepál. Zemřelo při něm na 9 000 lidí, půl milionu osob přišlo o střechu nad hlavou a škody dosáhly 4,8 miliardy dolarů. Nejhorší přírodní katastrofou v Evropě se staly prosincové záplavy ve Velké Británii, které způsobily škody ve výši 1,5 miliardy dolarů.

„Asi 94 procent všech přírodních katastrof v uplynulém roce způsobily jevy vyvolané počasím,“ uvedl Höppe. Podle něj tak je patrný vliv klimatických změn na vznik katastrof, protože podle mnoha studií je extrémní počasí důsledkem oteplování polárních regionů.

 

 

Zdroj: ČTK

Přírodní katastrofy loni způsobily škody za 90 miliard dolarů, výrazně stoupl počet obětí Foto: Somjin Klong-ugkara / Shutterstock.com: Zemětřesení v Nepálu

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.