„Prodloužení nákupu dluhopisů ECB může protáhnout kurzový závazek ČNB,“ říká Jáč

Pokud Evropská centrální banka (ECB) prodlouží program nákupu dluhopisů, pak Česká národní banka (ČNB) může držet delší dobu kurz české měny na 27 korunách za euro. Na rádiu Zet to řekl hlavní ekonom Generali Investments Radomír Jáč. Plánované ukončení devizových intervencí na polovinu roku 2017 by se pak mohlo posunout o několik měsíců.

Aktuálně vydaná data o vývoji bilance České národní banky (ČNB) uvádí, že v období mezi 21. a 31. říjnem vzrostly její pohledávky vůči zahraničí o více než 67 miliard korun. Jáč na rádiu Zet řekl, že v průběhu celého měsíce října to bylo o více než 139 miliard korun. Jde o druhou nejvyšší částku v historii trvání kurzového závazku.

„Když tato čísla budeme brát jako bernou minci o vývoji devizových intervencí, tak vývoj pohledávek skutečně naznačuje, že ČNB v průběhu října zvyšovala svou aktivitu na devizovém trhu. Devizové intervence byly nutné, aby ČNB udržela kurz koruny na úrovni 27 korun za euro,“ informoval Jáč.

Důležitým faktorem, který rozhodne o budoucnosti devizových intervencí, bude rozhodnutí ECB o tom, zdali prodlouží režim kvantitativního uvolňování. „Rýsuje se velká pravděpodobnost, že ECB prodlouží svůj program nákupu dluhopisů. Za stávajícího horizontu do konce března roku 2017 může být tento proces prodloužen o nějakých šest nebo devět měsíců. Pokud k tomu skutečně dojde, tak by to znamenalo významný vstup pro uvažování ČNB. Termín ukončení kurzového závazku by mohl být o několik měsíců odsunut,“ uvedl Jáč.

ČNB plánuje ukončení kurzového závazku v polovině roku 2017. Firmy by se tak podle Jáče měly zajišťovat proti kurzovému riziku. To poté povede k určitým posunům na finančních trzích. Podle Jáče se rovněž změní poptávka po koruně. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s hlavním ekonomem Generali Investments Radomírem Jáčem. Celý Rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

„Prodloužení nákupu dluhopisů ECB může protáhnout kurzový závazek ČNB,“ říká Jáč Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. BBC: Trump viní FBI z napomáhání Clintonové

    Společnost ·

    Republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump obvinil zpravodajskou službu FBI z napomáhání demokratické sokyni Hillary Clintonové. FBI totiž v neděli uvedla, že n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.