Prodemokratické hnutí v Hongkongu žádá přímé vyjednávání s čínskou vládou

Lídři prodemokratického hnutí v Hongkongu dnes oficiálně požádali Peking, aby s nimi vedl přímé rozhovoru o jimi požadovaných politických reformách. Čínská vláda se k tomu zatím nevyjádřila. Před dvěma týdny schůzka představitelů protestů a hongkongské pročínské vlády konkrétní výsledky nepřinesla.

Hongkongští aktivisté v čele se studenty více než měsíc okupují klíčová místa ve městě. Na vrcholu protestů přitáhly demonstrace desetitisíce lidí. Počet protestujících od té doby klesl na několik set, ale stále okupují tři čtvrti této bývalé britské kolonie. Žádají zrušení kontroverzní volební reformy, kterou schválila čínská vláda, a odvolání propekingského vůdce Hongkongu Leung Čchun-jinga.

Hongkong se před 17 lety vrátil pod čínskou správu s tím, že mu bude zaručena vysoká míra autonomie a svobod. Peking ale v srpnu odmítl požadavek obyvatel Hongkongu, aby si v příštích volbách v roce 2017 směli svobodně zvolit budoucího správce. Kandidáty musí nejprve nominovat a schválit většinou hlasů speciální výbor a až pak o nich budou moci hlasovat voliči. V 1200členném nominačním výboru mají přitom převahu přívrženci čínské ústřední vlády.

 

Zdroj: ČTK

Prodemokratické hnutí v Hongkongu žádá přímé vyjednávání s čínskou vládou Foto: ČTK: Hongkong

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.