Prodej osobních aut v EU loni vzrostl o 5,7 pct, Škoda Auto zaznamenala jeden z největších růstů prodeje

Prodej osobních automobilů v Evropské unii za loňský rok vzrostl o 5,7 procenta, a stoupl tak poprvé po šesti letech poklesu. Údaje dnes zveřejnilo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). Česká společnost, Škoda Auto, patří mezi značky, které zaznamenaly největší růst prodeje.  

Skupině k silnému růstu podstatně dopomohla Škoda Auto, jejíž prodej vzrostl o 14,2 procenta. Škoda svým loňským nárůstem předčila většinu konkurentů a z evropských masových výrobců zaznamenala vyšší tempo prodejní expanze jen rumunská Dacia.

Dva největší trhy Německo a Británie jsou pro Evropu podle analytika poradenské firmy KPMG Jana Linharta určitým prvkem stability a prodeje aut se příliš nelišily od předkrizových let, jakkoliv v uplynulých letech také čelily výkyvům v důsledku poklesu prodejů a také uměle vyvolané poptávky po zavedení tzv. šrotovného. V Německu se loni prodalo o tři procenta méně vozů než před krizí, v Británii o tři procenta více.

„Celoroční růst evropského trhu dává dobrou naději i do budoucna. Očekáváme, že i v roce 2015 trh poroste jednociferným tempem. Výbornou zprávou pro české dodavatele automobilek je, že se daří především německým automobilkám, do kterých míří významná část dílů vyráběných v České republice. Společně s nárůstem výroby všech výrobců působících v České republice to znamená další navýšení pozitivního efektu automobilového průmyslu pro celou ekonomiku,“ dodal Linhart.

Evropský automobilový trh se v druhé polovině roku 2013 začal zotavovat ze šestiletého útlumu. Nadále však zůstává hluboko pod svým vrcholem z období před příchodem světové finanční krize. V porovnání s rokem 2007 se prodalo o tři miliony vozů méně.

 

Zdroj: ČTK

Prodej osobních aut v EU loni vzrostl o 5,7 pct, Škoda Auto zaznamenala jeden z největších růstů prodeje Foto: ČTK

reklama

Další články

  1. Tesla Motors plánuje prudce zvýšit výrobu

    Byznys ·

    Americký výrobce elektromobilů Tesla Motors chce v příštích letech prudce zvýšit výrobu. Do roku 2020 plánuje automobilka dosáhnout hranice 500.000 vozů ročně, tedy ví…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.