Prodej bytů v Praze loni rostl kvůli nízké ceně peněz a také díky poptávce cizinců, říká PSN

Prodej bytů v Praze loni rostl a  trh tak ožívá po několikaleté stagnaci způsobené ekonomickou krizí. Tvrdí to realitní společnost Pražská správa nemovitostí. Podle PSN za růstem stojí nízké úrokové sazby a poptávka ze zahraničí.

Objem prodejů bytů PSN loni vzrostl o 23 procent na 722 miliónů korun. Přiblížil se tak rekordu 737 miliónů korun, dosažených v roce 2007. PSN to uvedla v tiskové zprávě. V letech 2008 až 2013 roční prodej  bytů PSN osciloval mezi 555 a 622 milióny korun.

Praha podle PSN přitahuje  také investory ze zahraničí, protože představuje perspektivní trh a nabízí výnosy až 5 procent. V loňském roce dokonce podíl zahraničních zákazníků PSN vzrostl na rekordních 25 procent. Největší zájem o
byty v Praze mají Britové, Italové, Poláci, Rusové a Slováci. Ruské investice podporuje zejména dvojciferná úroková míra v Rusku a pokles hodnoty rublu, která nutí bohaté Rusy hledat investici pro své peníze v regionu střední Evropy.

Nejčastějším způsobem financování koupě bytu byla v roce 2014 platba v hotovosti, a to v 58 procentech přípdaů.

„Dlouhodobě platí trend rostoucích cen nemovitostí," řekl ředitel bytových projektů PSN Marek Padevět v tiskové zprávě. "Realitní trh se totiž nepotýká s takovými výpadky jako trh stavební, který je do velké míry ovlivňován počtem státních zakázek.  Příští rok se dokonce očekává ještě vyšší počet postavených bytů oproti uplynulým létům.“

Z dat PSN vyplývá, že v rámci Prahy mají lidé zájem zejména o byty v širším centru města. Nejžádanější jsou byty o rozloze 40 až 50 m2  s dispozicí 2+kk. O ty měla zájem téměř polovina kupujících.

Zdroj: Zet

Prodej bytů v Praze loni rostl kvůli nízké ceně peněz a také díky poptávce cizinců, říká PSN Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.