Prodej automobilů v USA stoupl na nový rekord, Volkswagen však za mořem ztrácí

Prodeje automobilů ve Spojených státech loni meziročně vzrostly téměř o šest procent na 17,47 milionu. Padl tak dosavadní rekord z roku 2000, kdy se prodalo 17,41 milionů vozů. Informace zveřejnila výzkumná společnost Autodata. V USA se dařilo General Motors, Fordu i Toyotě. Německý koncern Volkswagen, potýkající se s aférou způsobenou falšováním emisních testů, naopak na americkém trhu ztrácel. Zaznamenal pokles prodeje vozů značky Volkswagen o téměř pět procent na 349 440 kusů. 

Poptávku po automobilech v USA tlačí vzhůru pokračující hospodářský růst, levné pohonné hmoty a nízké náklady na půjčky. Většina prognostiků předpokládá, že v letošním roce se prodej aut v USA vyšplhá na další rekord. Prosincová prognóza výzkumné společnosti LMC Automotive letošní prodej odhaduje na 17,8 milionu vozů, podle firmy TrueCar prodej dosáhne dokonce 18 milionů vozů.

Nárůstu prodeje by nemělo zabránit ani zvyšování úrokových sazeb, které v prosinci zahájila americká centrální banka (Fed). „Domníváme se, že prodej 18 milionů vozů je dosažitelný, i když zakončíme rok 2016 s jednoprocentní úrokovou sazbou,“ uvedl hlavní ekonom firmy TrueCar Oliver Straus, jehož citovala agentura Reuters.

Fed v polovině prosince zvýšil základní úrokovou sazbu na 0,25 až 0,50 procenta z rekordního minima nula až 0,25 procenta. Na něm ji v rámci snahy o podporu hospodářského růstu držel sedm let.

Jedničkou na americkém trhu loni zůstala domácí automobilka General Motors, které prodeje vzrostly o pět procent na téměř 3,1 milionu vozů. Druhé místo obsadil domácí konkurent Ford, za kterým následovala japonská Toyota.

Akcie německé automobilky Volkswagen včera klesly až o šest procent na šestitýdenní minimum. Americká vláda totiž v pondělí podala na společnost civilní žalobu, která by Volkswagen mohla přijít až na 48 miliard dolarů (zhruba 1,2 bilionu korun). Dříve se pokuta v USA odhadovala pouze na 18 miliard dolarů. Skutečný postih však bude podle minulých zkušeností jen zlomkem této sumy, napsala agentura Reuters.

Federální ministerstvo spravedlnosti podalo na firmu žalobu o čtyřech bodech kvůli tomu, že instalovala do téměř 600 tisíc svých vozů se vznětovým motorem zařízení, které umožňovalo skrývat při testech emisí vysoce nadlimitní hodnoty oxidů dusíku. „Oznámení je připomínkou toho, že Volkswagen má stále nevyřešený problém s emisemi,“ uvedli analytici banky Goldman Sachs a zachovali vůči akciím firmy doporučení „prodávat“.

 

 

Zdroj: ČTK

Prodej automobilů v USA stoupl na nový rekord, Volkswagen však za mořem ztrácí Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Rusko už nebude nakupovat plynu od Turkmenistánu

    Byznys ·

    Rusko zastavilo odběr zemního plynu od Turkmenistánu a ruský plynárenský podnik Gazprom se rozhodl, že nebude z této země nakupovat surovinu celý letošní rok. Sdělila …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.