Problém českého školství: Studenti se ženou za tituly, schopnosti jsou až na druhé koleji

O nutnosti reformy českého školství se hovoří už dlouho. Na prvním místě je však podle hlavního ekonoma společnosti Akcenta.cz Miroslava Nováka potřeba změnit přístup studentů ke vzdělání. Studenti se podle něj nemohou hnát pouze za známkami a titulem. Musí pochopit, že klíčové jsou pro ně dovednosti a schopnosti. Známky a pouhý titul jim k získání vysněného povolání nepomohou. 

„Když začnu od známek k vědomostem, tak to určitě za mě platilo a podle mě to stále platí. Studenti se většinou neučí proto, že by chtěli něco vědět. Dost často se v současnosti i díky internetu setkáváme v podstatě s názory, že je zbytečné se něco učit. Všechno si totiž můžeme okamžitě najít na Wikipedii,“ řekl Novák.

Průzkumy podle Nováka poukazují na to, že jde o problém v celé střední a východní Evropě. Nejde ale pouze o samotné studenty, české školství má plno slabin, které jdou s motivací studentů ruku v ruce. Spočívají především ve vynakládání malého důrazu na kreativitu, na schopnosti pracovat s informacemi nebo na práci v týmu. Na to poukazují například žebříčky vypracované neziskovou organizací World Economic Forum nebo Organizací pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Nizozemsko a Velká Británie se snaží stále ve větší míře prosazovat spolupráci škol s podniky. V Česku oproti tomu tato spolupráce pokulhává. V případě technických oborů se situace zlepšuje. Špatné výsledky zaznamenávají v tomto ohledu humanitně zaměřené obory.

„Máme tady například Technologickou agenturu, která podporuje projekty zaměřené na aplikovaný výzkum. Obecně si myslím, že tady je dobrá propojenost mezi podniky a vysokými školami v případě těch technických oborů. Tam si myslím, že to celkem funguje,“ sdělil Novák na rádiu Zet. 

 

 

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

 

Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

 

 

Zdroj: Zet

Problém českého školství: Studenti se ženou za tituly, schopnosti jsou až na druhé koleji Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. KLDR provedla zkoušku trojice balistických raket

    Společnost ·

    Severní Korea dnes podle informací Jižní Koreje opět provedla zkoušku balistických raket. Soulu tvrdí, že KLDR odpálila trojici střel, které dopadly po 500 až 600 kilo…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.