Problematika krvavých diamantů neskončila, bojovat proti ní bude blockchainová technologie

Šperky posety diamanty jsou snem většiny žen. Na druhou stranu je zapotřebí se zaměřit na etické postupy získávání tohoto vzácného nerostu. Například jde o problematiku takzvaných krvavých diamantů, které se těží ve válečných zónách a následně jsou prodávány kvůli získání finančních prostředků na zbrojení. Již dlouhá léta jde o závažný problém pro diamantový dodavatelský řetězec. Tento kámen úrazu se snaží vyřešit nová blockchainová platforma Everledger. Ta dokáže na základě algoritmu pracujícího na umělé inteligenci určit cenu diamantu a jeho původ. Více o tom informoval portál Forbes.

O této problematice je důležité informovat především kvůli tomu, že světový průmysl s diamanty vydělává ročně přes 72 miliard dolarů. V roce 2016 celková hodnota trhu s diamanty dosahovala více než 80,1 miliardy dolarů. Oproti předchozímu roku přitom hodnota narostla o jednu miliardu.

Ve spojitosti s tím mají spotřebitelé i nadále malé znalosti o tom, odkud jejich cenné šperky pocházejí, jak byly zpracovány a jestli cena skutečně odpovídá hodnotě jejich drahokamu.

Tento nešvar si uvědomuje průmyslová firma zpracující diamanty Rare Carat. Z toho důvodu navázala spolupráci s technologickou firmou Everledger. Ve spolupráci s ní vyvíjí technologii mapující vzácné drahokamy. Tato platforma je zdarma a je založena na blockchainové technologii propojené s umělou inteligencí. Nová technologie umí vypočítat cenu diamantů kdekoli na světě jak v online prostředí, tak i offline bez připojení k internetu.

“Spotřebitelé jsou často frustrování nedostatkem transparentnosti při nákupu diamantového zásnubního prstene. Rare Carat Report zastává klíčovou roli, neboť průmysl řeší tento problém se svou nejnovější generací kupujících, pomáhá vytvářet důvěru mezi kupujícím a prodávajícím,” řekl Forbesu obchodní ředitel Rare Carat Apeksha Kothari.

Zákazníci vyplní do platformy číslo certifikátu daného diamantu. Na základě toho dojde k vygenerování zprávy s podrobným hodnocením. V rámci toho platforma zkontroluje cenu nebo silné a slabé stránky diamantu. Platforma vyhodnocuje výsledky na základě vlastní umělé inteligence, která disponuje vlastními algoritmy pro strojové učení.

Blockchainová technologie Everledger poskytuje navíc podle Forbesu informace o původu diamantů, což představuje klíčový požadavek spotřebitelů ohledně důvěryhodnosti jejich nákupu.

“Cenové srovnání je jedním aspektem vycházejícího z tohoto partnerství, ale zákazníci stále chtějí vědět více. Třeba to jak byl kámen zpracován,” Forbesu to řekla zakladatelka a ředitelka firmy Everledger Leanne Kempová.

Revoluci tato platforma představuje i díky blockchainové databází, která zapisuje a sleduje veškerý proces napříč celým dodavatelským řetězcem zpět do maloobchodní sítě.

Ke správnému fungování tohoto trhu nestáčí ale pouze Everledger. Bude zapotřebí nastavit větší společné úsilí ke zprůhlednění tohoto trhu a k odkrytí takzvaných krvavých diamantů. Everledger prostřednictvím dodavatelského řetězce dokáže vysledovat původ diamantu a zkontrolovaný jej poslat zpět do maloobchodní sítě. Musí se do ní zapojit ale více dodavatelů. Otázkou je, zdali mají čisté svědomí.

Technologie blockchainu tak nemusí být vždy démonizovaná pro její zneužívání na černém trhu. Tuto skutečnost přesně potvrzuje firma Everledger.

 

 

Zdroj: Forbes, YR News

Problematika krvavých diamantů neskončila, bojovat proti ní bude blockchainová technologie Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Inflace v červenci zpomalila na 2,3 procenta

    Byznys ·

    Meziroční růst spotřebitelských cen v červenci zpomalil na 2,3 procenta z červnových 2,6 procenta. Oproti loňskému červenci zdražilo hlavně bydlení a pohonné hmoty. Na…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.